onet.pl sport


ARTV Chicago


Przegląd Sportowy

Patronat medialny

 

Trzynastu Polaków zostało sklasyfikowanych w zaktualizowanych rankingach federacji WBC. Najwyżej plasują się Kamil Szeremeta i Maciej Sulęcki. Obaj zajmują czwartą pozycję w swoich kategoriach wagowych (odpowiednio średniej i super półśredniej).

W czołowej piętnastce swoich wag umieszczeni zostali jeszcze: Adam Kownacki (ciężka), Andrzej Fonfara, Krzysztof Włodarczyk, Mateusz Masternak (junior ciężka).

Polacy w rankingach WBC: waga ciężka - 9. Adam Kownacki, 30. Artur Szpilka, 31. Mariusz Wach, 38. Izuagbe Ugonoh; waga junior ciężka - 7. Andrzej Fonfara, 8. Krzysztof Włodarczyk, 12. Mateusz Masternak, 24. Michał Cieślak, 30. Adam Balski; waga półciężka - 27. Robert Parzęczewski, 38. Paweł Stępień; waga średnia - 4. Kamil Szeremeta; waga super półśrednia - 4. Maciej Sulęcki.

Najprawdopodobniej w lutym lub marcu na ring wróci mistrz Europy wagi średniej Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO). 29-latek z Białegostoku nie zna jeszcze dokładnej daty swojego kolejnego pojedynku, jednak już rozpoczął przygotowania.

- Aktualnie jestem z Białymstoku, ale ostatnie tygodnie spędziłem w Warszawie. Zachowuję dobrą formę i jestem w treningu, ponieważ zaczynają się pojawiać naprawdę ciekawe propozycje - mówi Szeremeta.

W tym roku podopieczny trenera Fiodora Łapina wywalczył pas EBU, nokautując Włocha Alessandro Goddiego, a następnie obronił tytuł, stopując Hiszpana Rubena Diaza. Dzięki tym zwycięstwom, notowania Szeremety w światowych rankingach znacząco się poprawiły. Polak jest m.in. bardzo wysoko klasyfikowany w federacji IBF.

Mistrzem tej organizacji jest Amerykanin Daniel Jacobs, a oficjalnego pretendenta dla niego ma wyłonić walka Sergiej Derewianczenko - Jack Culcay. Niewykluczone jednak, że Ukrainiec z tej szansy zrezygnuje, a wtedy w jego miejsce wskoczy Szeremeta.

- Na walkę z Culcayem zgadzam się od razu. Znam go, widziałem kilka jego walk i na pewno nie czuję się gorszym zawodnikiem. Wejdę do ringu, pokażę, że jestem lepszy, a potem będę patrzył w kierunku mojego wymarzonego mistrzostwa świata - zapowiada pięściarz grupy KnockOut Promotions.

- Nic na razie nie jest przesądzone. Możliwe, że wiosną zaboksuję w Polsce. Są też oferty walk zagranicznych. Ja trenuję, a moi promotorzy pracują nad najlepszą drogą kariery dla mnie i na razie to się sprawdza - podsumowuje Szeremeta.

Czterech Polaków znalazło się w najnowszych rankingach federacji IBF. Najwyżej, na czwartej pozycji w kategorii średniej, plasuje się mistrz Europy Kamil Szeremeta, który w ostatnim ringowym występie znokautował Hiszpana Rubena Diaza. 

Czternasty w rankingu wagi junior ciężkiej jest dwukrotny mistrz świata Krzysztof Włodarczyk, a piętnasta pozycja w tej samej kategorii wagowej należy do Mateusza Masternaka. Szóstą pozycję w rankingu wagi ciężkiej zachował Adam Kownacki, który na ring wróci w styczniu.

Polacy w rankingach IBF: waga ciężka - 6. Adam Kownacki; waga junior ciężka - 14. Krzysztof Włodarczyk, 15. Mateusz Masternak; waga średnia - 4. Kamil Szeremeta.

Sergiej Derewianczenko (12-1, 10 KO) i Jack Culcay (25-3, 13 KO) zostali wyznaczeni do stoczenia walki eliminacyjnej do tytułu mistrza świata IBF wagi średniej. Tytuł International Boxing Federation należy do Daniela Jacobsa.

Obozy Ukraińca i Niemcy otrzymały czas na negocjacje. Culcay wyraził chęć uczestniczenia w eliminatorze do mistrzowskiego pasa, z kolei Derewianczenko może wybrać inny kierunek na najbliższe miesiąca swojej kariery.

Ewentualna rezygnacja Derewianczenki sprawi, że do walki z Culcayem zostanie wyznaczony Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO). Dzierżący tytuł mistrza Europy pięściarz z Białegostoku jest w rankingu IBF tuż za Ukraińcem.

Culcay w przeszłości posiadał już mistrzowski pas wagi super półśredniej. W ubiegłym roku Niemiec przegrał na punkty z Maciejem Sulęckim.

Mistrz Europy wagi średniej Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO) i Fiodor Czerkaszyn (11-0, 7 KO) zostali nominowani do nagrody za najefektowniejszy nokaut 2018 roku w głosowaniu zorganizowanym przez redakcję sportową Telewizji Polskiej. Głosować można do czwartku 20 grudnia do godziny 12:00.

Szeremetę nominowano za jego wrześniowe zwycięstwo przed czasem z Hiszpanem Rubenem Diazem, zaś Czerkaszyn znalazł się na liście za wygraną z Danielem Urbańskim. Pojedynek trwał zaledwie 17 sekund. Głosować możecie w tym miejscu >>

Pełna lista nominowanych nokautów poniżej:
Aleksander Powietkin - David Price (31 marca, Cardiff)
Jermall Charlo - Hugo Centeno Jr (21 kwietnia, Nowy Jork)
Fiodor Czerkaszyn - Daniel Urbański (12 maja, Wałcz)
Roman Gonzalez - Moises Fuentes (15 września, Las Vegas)
David Lemieux - Gary O'Sullivan (15 września, Las Vegas)
Kamil Szeremeta - Ruben Diaz (22 września, Łomża)
Anthony Joshua - Aleksander Powietkin (22 września, Londyn)
Naoya Inoue - Juan Carlos Payano (7 października, Jokohama)

Czterech Polaków znalazło się w zaktualizowanych rankingach federacji IBF. Najwyżej, na piątej pozycji w kategorii średniej, plasuje się mistrz Europy Kamil Szeremeta, który w ostatnim ringowym występie znokautował Hiszpana Rubena Diaza.

Z rankingów International Boxing Federation usunięty został Krzysztof Głowacki, ponieważ w sobotę pięściarz z Wałcza zaboksuje o pas mistrzowski federacji WBO. Dwunasty w rankingu wagi junior ciężkiej pozostał Krzysztof Włodarczyk, a na trzynaste miejsce po porażce z Yunierem Dorticosem spadł Mateusz Masternak. Mały awans w wadze ciężkiej zaliczył z kolei Adam Kownacki, który przesunął na szóstą pozycję. Z rankingu usunięto Roberta Parzęczewskiego.

Polacy w rankingach IBF: waga ciężka - 6. Adam Kownacki; waga junior ciężka - 12. Krzysztof Włodarczyk, 13. Mateusz Masternak; waga średnia -5. Kamil Szeremeta.

Kamil Szeremeta (18-0, 2 KO) zadebiutował w rankingu "The Ring". Białostoczanin jest dziesiąty na liście najlepszych pięściarzy świata kategorii średniej ułożonej przez ekspertów magazynu nazywanego "Biblią Boksu".

W tej samej kategorii wagowej "The Ring" klasyfikuje także Macieja Sulęckiego. Pięściarz z Warszawy wyprzedza Szeremetę o jedną pozycję. Pas mistrzowski "The Ring" w limicie wagi średniej posiada Saul Alvarez.

W rankingach amerykańskiego magazynu notowanych jest jeszcze dwóch innych Polaków. Krzysztof Głowacki jest piąty w wadze junior ciężkiej, z kolei Adam Kownacki dziewiąty w kategorii ciężkiej.

Ranking wagi średniej "The Ring": Mistrz - Saul Alvarez, 1. Giennadij Gołowkin, 2. Daniel Jacobs, 3. Billy Joe Saunders, 4. Rob Brant, 5. Demetrius Andrade, 6. Sergiej Derewianczenko, 7. Jermall Charlo, 8. David Lemieux, 9. Maciej Sulęcki, 10. Kamil Szeremeta.

Mistrz Europy wagi średniej Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO) wyleciał do Australii, gdzie w najbliższych dniach będzie uczestniczył w obozie sparingowym Zaca Dunna (26-1, 21 KO). 27-letni Australijczyk przygotowuje się do zaplanowanej na 17 listopada walki z Bo Gibbsem Jr.

Szeremeta na ring wróci dopiero w przyszłym roku. Ostatni raz pięściarz z Białegostoku boksował we wrześniu, kiedy to znokautował Hiszpana Rubena Diaza i obronił po raz pierwszy wywalczony w lutym tytuł mistrz Europy wagi średniej.

Niewykluczone, że wkrótce Szeremeta zostanie wyznaczony do walki eliminacyjnej do tytułu mistrza świata federacji IBF. Rywalem Polaka w takim pojedynku miałby być Niemiec Jack Culcay. Od soboty czempionem International Boxing Federation w limicie do 72,5 kg jest Daniel Jacobs.

Istnieje szansa, że Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO) niedługo przystąpi do eliminatora do tytułu mistrza świata IBF wagi średniej. 29-latek z Białegostoku w pojedynku, który byłby przepustką do mistrzowskiej szansy, miałby skrzyżować rękawice z Jackiem Culcayem (25-3, 13 KO).

Szeremeta, przystępując do pojedynku z Niemcem, musiałby zwakować wywalczony w lutym tytuł mistrza Europy. Culcay w ostatnim ringowym występie boksował o pas IBF International, wygrywając przez techniczny nokaut z Rafaelem Bejaranem.

Aktualnie tytuł mistrza świata IBF w limicie do 72,5 kg jest wakujący. 27 października zaboksują o niego Daniel Jacobs i Sergiej Derewianczenko.

Wiele wskazuje na to, że najbliższe tygodnie Szeremeta spędzi w Australii, gdzie będzie sparował z Zaciem Dunnem. 27-latek przygotowuje się do listopadowej walki z Bo Gibbsem Jr.

Kilka dni temu Martin Murray (37-4-1, 17 KO) został wyznaczony przez Europejską Unię Boksu obowiązkowym rywalem dla mistrza Europy wagi średniej Kamila Szeremety (18-0, 4 KO). Polski pięściarz, który we wrześniu zaliczył pierwszą obronę pasa EBU, jest otwarty na konfrontację z notowanym na ósmej pozycji rankingu Boxrec Brytyjczykiem. 

Martin Murray (37-4-1, 17 KO) został wyznaczony przez Europejską Unię Boksu obowiązkowym rywalem dla mistrza Europy wagi średniej Kamila Szeremety (18-0, 4 KO). Obozy pięściarzy zostały poinformowane, że powinny rozpocząć negocjacje w sprawie organizacji takiego pojedynku.

36-letni Murray nie jest aktualnie związany z żadnym promotorem. Nie wiadomo, czy Brytyjczyk pozytywnie odpowie na wywołanie do walki przez EBU. Anglik w przeszłości kilkukrotnie boksował o mistrzostwo świata, a ostatni pojedynek stoczył w czerwcu, wygrywając na punkty z Roberto Garcią.

Szeremeta tytuł mistrza Europy dzierży od lutego, kiedy znokautował Włocha Alessandro Goddiego. We wrześniu białostoczanin obronił pas po raz pierwszy, wygrywając przed czasem z Hiszpanem Rubenem Diazem.

Najnowsze komentarze