Boks to nasza wspólna pasja

Patronat medialny

 

 

   

fightklub

Pobierz pasek ringpolska.pl

Kto jest online?

Odwiedza nas 4845 gości oraz 23 użytkowników.


Występujący w kategorii ciężkiej Krzysztof Kosela (3-0, 2 KO) wystąpi podczas zaplanowanej na 17 października gali w Wieliczce. Ważący 115 kilogramów pięściarz z Radomia w gronie profesjonalnych pięściarzy zadebiutował w styczniu.

Kibice po raz ostatni mieli okazję oglądać Koselę podczas czerwcowej gali w Krynicy Zdroju. Główną atrakcją imprezy organizowanej w Kopalni Soli w Wieliczce będzie powrót na ring po dwuletniej przerwie Krzysztofa Zimnocha, który skrzyżuje rękawice z Gbengą Oluokunem.

Kup bilety na galę Underground Boxing Show w Wieliczce >>

Dariusz Tiger Michalczewski, wielokrotny zawodowy mistrz świata w boksie, gdańszczanin, wraca do ringu. Cel jest szczytny: zbiórka jak największej kwoty na modernizację oddziału kardiochirurgii dziecięcej w Poznaniu.

Temu poświęcona będzie, organizowana w Poznaniu 14 listopada przez Biznes Boxing Polska, Gala "Białych Kołnierzyków". Główny pojedynek wieczoru to starcie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka z najbardziej utytułowanym polskim bokserem Dariuszem "Tigerem" Michalczewskim.

- Obiecałem, że już nigdy nie wejdę do ringu za mniej niż 10 milionów euro, a tu coś takiego - śmieje się Michalczewski. - Mam trochę stracha, pan prezydent jest wyższy ode mnie, pewnie ma większy zasięg ramion. No i jest starszy, czyli doświadczeniem góruje. Byłem niepokonany przez 12 lat, poprzednik prezydenta Jaśkowiaka - przez 16. Zobaczymy, co wyniknie z walki. W boksie nie jest ważne, jak się bije, ale ile ciosów można przyjąć.

Zawodnicy staną do trzyrundowej walki w obecności 250 gości. Oprócz walki wieczoru odbędą się również walki bokserskie między zawodnikami, którzy jeszcze dwa miesiące temu nie mieli do czynienia z tym sportem. To lokalni przedsiębiorcy, aktorzy czy dziennikarze. Projekt umożliwia trenowanie boksu przez 8 tygodni w przyjaznych i bezpiecznych warunkach, pod okiem zawodowych trenerów, którzy pomagają dojść do szczytowej formy. W tym czasie uczestnicy zbierają pieniądze na cel charytatywny.

Podczas Gali, oprócz walk bokserskich, będą również odbywały się aukcje różnych przedmiotów i usług podarowanych przez lokalne firmy, co pozwoli na zebranie jeszcze większej puli na cel charytatywny.

Dariusz Michalczewski po raz kolejny znalazł się w gronie 30 kandydatów do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sław. Nazwisko byłego mistrza świata wagi półciężkiej i junior ciężkiej po raz piąty znalazło się na liście zasłużonych pięściarzy, którzy nie boksują aktywnie od co najmniej 5 lat.

Wyboru dokonają dziennikarze zajmujący się tematyką bokserską. Każdy posiadający prawo głosu, może wybrać do 5 pięściarzy. Głosowanie będzie trwało do końca października, a jego wyniki zostaną ogłoszone przed końcem roku. Do zaszczytnego grona dołączy trzech pięściarzy z największą liczbą głosów.

Dariusz Michalczewski na zawodowych ringach występował w latach 1991-2005. Był mistrzem świata wagi junior ciężkiej federacji WBO oraz czempionem WBA, IBF i WBO wagi półciężkiej. Tego ostatniego tytułu bronił nieprzerwanie przez dziewięć lat. W 50 walkach triumfował 48 razy, przegrywając tylko dwie ostatnie.

17 października na gali Underground Boxing Show w Wieliczce pierwszą zawodową walkę stoczy Łukasz Różański, który w ostatnich tygodniach był głównym sparingpartnerem Przemysława Salety w czasie przygotowań do pojedynku z Tomaszem Adamkiem.

Pierwszym rywalem Różańskiego na profesjonalnych ringach będzie Mateusz Ciezko. Głównym wydarzeniem imprezy organizowanej w Kopalni Soli będzie powrót do boksu po dwuletniej przerwie Krzysztofa Zimnocha (17-0-1, 11 KO), który skrzyżuje rękawice z Gbengą Oluokunem (19-12, 12 KO).

Kup bilety na galę Underground Boxing Show w Wieliczce >>

Bartłomiej Grafka (14-18-1, 6 KO) przegrał w sobotę na gali w Hamburgu z Rafaelem Bejaranem (19-2, 8 KO). Pomimo dobrej postawy, pięściarz ze Śląska po ośmiu rundach był zdaniem sędziów gorszy od mieszkającego na stałe w Niemczech pięściarza z Dominikany.

Dla Grafki, który niedawno sensacyjnie pokonał Dustina Dirksa, była to ostatnia ringowa próba przed rewanżem z Pawłem Głażewskim (23-4, 5 KO). Do drugiej walki tych pięściarzy dojdzie 17 października na gali Underground Boxing Show w Wieliczce.

Blisko trzy lata temu Grafka przegrał z "Głazem" na punkty, jednak 27-latek z Katowic ma nadzieję na udany rewanż. "Głaz" w Wieliczce powróci między liny po raz pierwszy od kwietniowej porażki z Maciejem Miszkiniem.


Rozpoczęta w 2006 roku kariera zawodowa Łukasza Wawrzyczka (20-4-2, 3 KO) dobiegła końca. Popularny "Luki" przekonuje, że walka z Patrickiem Nielsenem była jego ostatnim ringowym występem.

Kamil Kierzkowski: Muszę przyznać, że idąc na rozmowę z Tobą miałem zupełną inną wizję tego wywiadu. Na wstępie zdradziłeś jednak, że podjąłeś decyzję o zakończeniu kariery. To ostateczny, oficjalny koniec występów "Lukiego" w zawodowym boksie? Dlaczego?
Łukasz Wawrzyczek: Tak, dziś mogę to już oficjalnie potwierdzić: podjąłem decyzję o zakończeniu kariery zawodowej. Cztery lata temu, gdy wracałem do boksu, postawiłem sobie cele, które musiałem zrealizować. Udało mi się to w 100%. Zdobyłem tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski wagi średniej i WBF International. Udało mi się stworzyć prężnie działającą sekcję Boks Unia Oświęcim i wiele innych rzeczy.

- Wielu pięściarzy wielokrotnie wracało ze sportowej emerytury. Nie trzeba nawet sięgać po mistrza Foremana. Przykładów na polskich ringach jest i tak dość sporo: Gołota, Adamek, Saleta... Znam Cię od jakiegoś czasu i myślę, że za jakiś czas głód boksu zwycięży, Twoi kibice zaczną Cię nękać i nie będzie innego wyjścia: podobnie jak i oni - znów staniesz między linami. Dlaczego Ty miałbyś nie wrócić, skoro oni wracali?
Fakt, na wsparcie ze strony kibiców nigdy nie narzekałem. Jestem im za to bardzo wdzięczny i szczerze dziękuję za siłę, którą mi dawali. Nie tylko podczas zwycięstw, ale i po porażkach. Walczyłem na ringach zawodowych dość długo, wystarczająco długo. Wszystko ma swój początek i koniec, a każdy koniec jest również początkiem czegoś nowego. Mam wiele pomysłów, nie przewiduję jednak powrotu między liny. Co do powrotów z emerytury, to cóż: takie legendy jak Gołota zawsze chętnie się ogląda. Przy każdym powrocie p. Andrzeja zawsze gorąco mu kibicowałem. To jednak nie dla mnie.

- Nie odpuszczam. Drążę dalej: co w przypadku okazji walki o sporą kasę?
Boks nigdy nie był dla mnie środkiem do zdobywania pieniędzy. Zawsze był i zostanie moją największą pasją. Same pieniądze były tylko dodatkiem, choć oczywiście bardzo przyjemnym. Decyzji jednak nie zmienię, bez znaczenia jaką kwotę by mi oferowano. W Anglii prowadzę m.in. personalne zajęcia boksu, crossfit. Na brak środków nie narzekam. Jestem trenerem i robię to co kocham. Czego chcieć więcej?

- I tak sądzę, że będziesz znów walczył. Proponuję więc zakład: jeśli w ciągu 5 lat nie wrócisz między liny, to stawiam piwo. Jeśli jednak wrócisz, to stawiasz z kolei Ty.
(śmiech) OK, niech będzie. Tylko nie myśl, że po 5 latach się nie upomnę.

- Zakładając więc, że to faktycznie oficjalny koniec Twojej kariery: co teraz? Wyłączając pracę jako trener - jakie plany na przyszłość poza ringiem?
Planów jest wiele, jest kilka fajnych akcji i inicjatyw, które chciałbym zrealizować. Za wcześnie jednak, by o tym mówić.

- Kolejne podejście do polityki? Jakiś czas temu już kandydowałeś.
Raczej nie, choć w tym przypadku nie chcę palić za sobą mostów. Jeśli uznam, że są rzeczy, które byłbym w stanie realnie poprawić, to całkiem możliwe. Pewne jest to, że zostanę przy sporcie, choć już w innej formie.

- Jest coś, co chciałbyś powiedzieć innym na koniec? Kilka słów do kibiców, którzy Cię wspierali przez całą karierę... jak i do rutynowych krytyków, których - jak chyba większość sportowców - również miałeś pewną grupę?
Jeszcze raz dziękuję wszystkim kibicom, którzy mnie dopingowali, jeździli na moje walki i trzymali kciuki za sukcesy. Szczególnie dziękuję również mojemu promotorowi Ryszardowi Skórce, który pomógł mi zrealizować moje marzenia. Ukłon również w stronę firm Kredyty-Chwilówki i Budweld, bez których nie mógłbym w spokoju trenować i realizować się w pełni jako zawodowy pięściarz.

Początki nie należały do łatwych. Łączyły się z objazdem podwarszawskich miejscowości i kilkutysięcznym budżetem. Dzisiaj nie wyobraża sobie zorganizowania gali za mniej niż 100 tysięcy złotych. Kilkadziesiąt wydaje na samo ich oświetlenie.

Słynie z wynajdywania nietypowych miejsc i oryginalnego charakteru imprez. To on sprowadził zawodowy boks 125 metrów pod ziemię. Od stycznia 2014 roku nieszablonowym projektom towarzyszy brawurowy podbój największych hal w kraju. Biznesowy mariaż z Andrzejem Wasilewskim i Piotrem Wernerem to dla niego kolejny ważny promotorski krok. Nadal nie jeździ Bentleyem, nie ma domu na Haiti, ale konsekwentnie buduje markę. Tomasz Babiloński - człowiek, którego nie dał rady zastopować nawet „Żelazny Mike”.

Hubert Kęska: Niewiele osób wie, że jesteś wychowankiem warszawskiej Gwardii, a na ringach amatorskich stoczyłeś 45 pojedynków. W 1998 roku wywalczyłeś nawet brązowy medal mistrzostw Polski juniorów. Dlaczego po tym turnieju zrezygnowałeś z boksowania?
Tomasz Babiloński: Przez dziewczynę. Dała mi ultimatum – albo ona, albo boks. Wybrałem bycie z nią. Czy dobrze zrobiłem? Nie wiem, dzisiaj już z nią nie jestem. Problemem w tamtym czasie były także dojazdy. Mój rodzinny Mińsk Mazowiecki dzieli od Warszawy prawie 50 kilometrów. Później próbowałem jeszcze wrócić do boksu, ale to już nie było to samo.

- Pięć lat po rezygnacji z kariery amatorskiej omal nie zakotwiczyłeś w grupie Andrzeja Wasilewskiego. Do zawodowego debiutu przygotowywałeś się pod okiem starego znajomego z sali – Zbigniewa Rauby.
Stare dzieje.

-Legenda głosi, że Wasilewski ostatecznie odsunął Cię od grupy, gdy dowiedział się, że zostałeś oskarżony o pobicie. Tak było?
Grzecznym chłopcem nie byłem, stałem na „bramkach”, a Andrzej nie życzył sobie mieć chuliganów w grupie. Ja jako taki bad boy i łobuz nie za bardzo mu pasowałem. Ta historia to po części prawda. Cóż, powiem tylko, że każdy człowiek popełnia błędy. Lepiej popełnić je w młodym wieku.

- Wspólny interes unormował wasze stosunki z Wasilewskim. Wcześniej były chłodne, by nie powiedzieć lodowate. Doszło nawet do tego, że chwilę po rozpoczęciu własnej działalności promotorskiej przychodziłeś na jego gale incognito. Bilety dostarczał Ci jego flagowy zawodnik, a prywatnie Twój szwagier – Krzysztof Włodarczyk.
To prawda. Nasze relacje z Andrzejem były różne, szczególnie gdy dowiedział się, że będę się bawił w organizację gal. (śmiech) Nie ukrywam, że uczyłem się tego biznesu podpatrując konkurencję. Na starcie Krzysiek wydatnie mi pomógł. Załatwił m.in. bilet na swoją walkę z Pavlem Melkomyanem (pierwsza zawodowa porażka Włodarczyka – przyp. HK), to była gala Uniwersum. Następne zacząłem podglądać imprezy Andrzeja.

- Później dostęp do niemieckiego rynku ułatwił Ci Edward Durda z Canal+.
Canal+ regularnie transmitował wówczas walki braci Kliczko. Ja natomiast na co dzień współpracowałem z tą stacją. Gale grupy K2 to świetne widowiska, byłem na ilu tylko mogłem. Edek uzbroił mnie w telewizyjny identyfikator, dzięki któremu poruszałem się swobodnie praktycznie po całej hali, wyjątkiem pozostawały tylko szatnie zawodników. Jakość tamtych imprez zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Zamarzyłem, żeby zorganizować podobne w Polsce. Nauka nie poszła w las.

- 17 października znów zjedziecie pod ziemię. Wieliczka to dla Ciebie każdorazowo najdroższa inwestycja? Słyszałem, że gala z Zimnochem i Binkowskim pochłonęła blisko 400 tysięcy złotych.
Raz, że najdroższa, dwa najtrudniejsza do zorganizowania. Robiłem imprezy w różnych miejscach: w Amfiteatrze w Międzyzdrojach, na lodowisku w Oświęcimiu, ale Wieliczka to zawsze największe przedsięwzięcie logistyczne. W Międzyzdrojach może zaskoczyć mnie właściwie tylko pogoda, Wieliczka ma natomiast to do siebie, że ciągle trzeba coś przeciągnąć, zawieść. Muszę dopilnować ponad stu osób, żeby czegoś przypadkiem nie zapomnieli. Ściągnięcie całej scenografii 125 metrów pod ziemię to każdorazowo spore wyzwanie.

- Masz charakterystyczny styl prowadzenia interesu. Wyszukujesz oryginalnych miejsc i stawiasz na imprezy typu exclusive. Od kiedy do nich nie dokładasz?
U mnie w ogóle rzadko jest z dokładką. Nie dołożyłem nawet do tej najdroższej Wieliczki. To biznes, ma się opłacać. Gdybym przez tyle lat robił cały czas z dokładką musiałbym być idiotą. Planuję budżet gali dużo wcześniej i jeśli widzę, że musiałbym dopłacić, to zwyczajnie rezygnuje z jakiejś walki. Wcale nie chodzi wtedy o to, że mam coś do chłopaka, który miał boksować, ale po prostu mnie na niego nie stać. Nie ma zamiaru zarywać nocy i denerwować się, że mi się coś nie zepnie. Źle bym sobie patrzył w lustro przy myciu zębów widząc w nim jelenia robiącego wszystko za darmo. Całość musi się zazębiać. Jeśli mi się nie opłaca, odpuszczam temat.

Pełna wersja rozmowy z Tomaszem Babilońskim na sporteuro.pl >>

Powoli zaczyna brakować biletów na galę Underground Boxing Show, która odbędzie się 17 października w Wieliczce. Główną atrakcją siódmej edycji imprezy organizowanej w Kopalni Soli będzie pojedynek w kategorii ciężkiej pomiędzy Krzysztofem Zimnochem (17-0-1, 11 KO) i Nigeryjczykiem Gbengą Oluokunem (19-12, 12 KO).

- Do nabycia pozostały jeszcze dosłownie pojedyncze sztuki biletów. Po raz pierwszy w historii tej imprezy, na dwa tygodnie przed galą wyprzedaliśmy wszystkie stoliki. Cieszy nas to zainteresowanie, tym bardziej, że wkładamy dużo pracy, aby ta wyjątkowa impreza była pozytywnie odbierana. W żadnym innym kraju na świecie nie organizuje się takiej gali - mówi Tomasz Babiloński, jeden z głównych organizator gali.

- Gala odbędzie się 17 października w sobotę, ale już od środy rozpoczniemy prace związane z przygotowaniem Komory Warszawy pod galę bokserską. Pod ziemię zjedzie 460 metrów kabli, na sali znajdzie się 280 punktów oświetleniowych, co jest sporą liczbą, jak na tak niewielką przestrzeń. Sprzęt, który wynajmujemy, żeby zadbać o efekty oświetleniowe i wizualne jest warty 4,5 miliona złotych. Cieszy nas również, że w imprezę angażują się naprawdę potężne polskie firmy. Przy okazji takich gal chcemy pokazać jak pięknym sportem jest boks, także w takim bardziej ekskluzywnym wydaniu - przekonuje szef grupy Konspol Babilon Promotion.

- Co roku staramy się podnosić sobie poprzeczkę, chcemy, żeby organizacja wyszła jeszcze efektowniej niż w poprzednich latach. Mamy nadzieję, że w tym roku także uda nam się czymś zaskoczyć kibiców - podsumowuje Babiloński.

Kup bilety na galę Underground Boxing Show w Wieliczce >>

ISSN: 2082-9760

Najnowsze komentarze

Zapraszamy: