onet.pl sport


ARTV Chicago


Przegląd Sportowy

Patronat medialny

 

 

 

 

Szef WBC Mauricio Sulaiman stanowczo odrzuca zarzuty o stronniczość w sprawie Saula Alvareza (49-1-2, 34 KO), w organizmie którego przed majową walką z Gienadijem Gołowkinem (37-0-1, 33 KO) wykryto zakazany clenbuterol.

- Ja wcale nie staram się chronić Canelo, proszę mi wierzyć - przekonuje prezydent World Boxing Council, oficjalnie przychylający się do tezy, że zabroniona substancja dostała do organizmu Alvareza w wyniku spożycia zanieczyszczonej wołowiny.

- Dla mnie i dla WBC była to przecież okazja, by zrewanżować się obozowi Canelo za to, jak nas traktowali przez ostatni rok. Te problemy, które z nimi mieliśmy, są dobrze udokumentowane. Ale musimy być całkowicie neutralni. Musimy być w porządku i sprawiedliwość zatriumfuje - dodaje Mauricio Sulaiman. 

Rewanżowy pojedynek Saula Alvareza z Gienadijem Gołowkinem zakontraktowany został na 5 maja w Las Vegas. Pierwsza walka pięściarzy zakończyła się remisem.

Szykujący się do zaplanowanego na 5 maja pojedynku rewanżowego z Davidem Hayem (28-3, 26 KO) były mistrz WBC wagi junior ciężkiej Tony Bellew (29-2-1, 19 KO), wierzy, że uda mu się ściągnąć na walkę ze sportowej emerytury Andre Warda (32-0, 16 KO), który w ubiegłym roku zawiesił rękawice na kołku.

- Rozmawialiśmy z ekipą Andre Warda. Eddie Hearn i reszta teamu prowadziła z nimi rozmowy. Ward może oficjalnie zakończył karierę, ale jego ludzie mówią co innego - zdradza "Bombadier" z Liverpoolu, który jednak w konfrontacji z niepokonanym Amerykaninem nie widziałby siebie w roli faworyta.

- Jestem realistą, a nie fantastą. On jest ode mnie lepszy, ale gdyby udało nam się zrealizować w ringu naszą taktykę, mógłbym z nim wygrać. Wygram, jeśli będzie miał słabszy dzień - twierdzi Tony Bellew.

Lekarz pracujący dla federacji WBC Antonio Fernandez Hernandez podziela opinię swojego szefa Mauricio Sulaimana, że Saul Alvarez (49-1-2, 34 KO) raczej nie sięgnął świadomie po clenbuterol, który wykryto w jego organizmie przed zaplanowanym na 5 maja pojedynkiem z Gienadijem Gołowkinem (37-0-1, 33 KO). Ekspert Wold Boxing Council zaznacza jednak, że Meksykanin powinien w przyszłości bardziej uważać na swoją dietę.

- Canelo ma wszystko. Lekarzy, dietetyków, trenera od przygotowania fizycznego. To jest gapiostwo - stwierdził Hernadez cytowany przez boxingscene.com. - Stężenie clenbuterolu było bardzo niskie, to był wypadek, błąd jego ekipy... prawdopodobnie spożył skażone mięso. 

- Coś muszę wyjaśnić - clenbuterol to hormon, który eliminuje tłuszcz i powiększa tkankę mięśniową, ale jego stężenie u Canelo było minimalne, co oznacza, że to była kwestia jedzenia i odpowiedzialny jest za to jego team. Trzeba pamiętać, że to nie pierwszy taki przypadek w Meksyku - dodał lekarz WBC.

Mauricio Sulaiman nie ustaje w obronie dobrego imienia Saula Alvareza (49-1-2, 34 KO), w organizmie którego wykryto niedawno zakazany clenbuterol. Szef federacji WBC przekonuje, że nie możliwe jest, by "Canelo" świadomie sięgnął po popularny środek dopingujący. 

- Każdy teraz korzysta z okazji, by krytykować Canelo. Można go oskarżać o różne rzeczy, ale nie o doping! - twierdzi prezydent World Boxing Council.

- Były już zrobione kolejne testy i wyszły one negatywnie. Wszystko wskazuje na to, że zaplanowana na 5 maja walka [z Gienadijem Gołowkinem] nie stoi pod znakiem zapytania. Wprowadzimy teraz bardziej rygorystyczne kontrole antydopingowe, ale proszę o szacunek dla Saula Alvareza, bo to nieuczciwe oskarżać go o coś, czego nie zrobił - dodał Sulaiman.

Złapany na clenbuterolu Alvarez obecność zakazanego specyfiku w swoim organizmie tłumaczy spożyciem zanieczyszczonej wołowiny. Clebuterol wykorzystywany jest jako środek przyspieszający zbijanie wagi, a w połączeniu z innymi medykamentami pomaga również poprawić wytrzymałość.

Federacja IBF zajęła stanowisko w kwestii clenbuterolu wykrytego podczas kontroli antydopingowej u Saula Alvareza (49-1-2, 34 KO) szykującego się do rewanżu z Gienadijem Gołowkinem (37-0-1, 33 KO).

- Czekamy na wynik dochodzenia [Sportowej Komisji Stanu Nevada], gdyż chcemy poznać wszystkie fakty, zanim skomentujemy tę sprawę i podejmiemy jakiekolwiek decyzje - stwierdziła w rozmowie z World Boxing News rzeczniczka International Boxing Federation Jeannette Salazar.

W ostatnich dniach na temat sytuacji "Canelo" wypowiedzieli się szefowie federacji WBA i WBC - Gilberto Mendoza Jr i Mauricio Sulaiman. Obaj dali jasno do zrozumienia, że skłonni są dać wiarę meksykańskiemu pięściarzowi, który obecność w swoim organizmie clenbuterolu tłumaczy spożyciem skażonej wołowiny.

Choć po ujawnieniu informacji, że u Saula Alvareza (49-1-2, 34 KO) podczas kontroli antydopingowej stwierdzono obecność clenbuterolu, wielu kibiców i pięściarzy nie pozostawiło na "Canelo" suchej nitki, Meksykanin niezmiennie może liczyć na wsparcie szefa federacji WBC Mauricio Sulaimana.

- Wierzymy Canelo, on nigdy wcześniej nie wpadł na dopingu, a od lat bierze udział w Clean Boxing Program. Ma nasze całkowite zaufanie! - zapewnia Sulaiman.

Ekipa Alvareza od chwili wydania komunikatu o pozytywnym wyniku kontroli trzyma się wersji, że Clenbuterol dostał się do organizmu pięściarza w wyniku spożycia skażonego mięsa. Na razie nie wiadomo, czy wobec "Canelo" zostaną wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje. Meksykanin 5 maja ma zmierzyć się w pojedynku rewanżowym z Gienadijem Gołowkinem (37-0-1, 33 KO).

Mistrz świata WBO kategorii średniej Billy Joe Saunders (26-0, 12 KO) ostro zareagował na doniesienia o clenbuterolu stwierdzonym w organizmie Saula Alavareza (49-1-2, 34 KO) szykującego się do rewanżu z Gienadijem Gołowkinem (37-0-1, 33 KO).

"Canelo, ty zakłamany rudy palancie! GGG, dawaj mistrzu!" napisał na Twitterze niepokonany Brytyjczyk, publikując przy okazji zdjęcie, sugerujące, że Alvarez nie jest "czysty".

Głos w sprawie dopingu wykrytego u Meksykanina zabrał też jego były rywal Liam Smith (26-1-1, 14 KO), który w 2016 roku stracił na rzecz "Cynamona" pas WBO wagi super półśredniej. "Chcę unieważnienia mojej porażki, nadal powinienem być mistrzem!" - oznajmił Smith.

Na razie nie wiadomo, czy wobec Alvareza w związku z pozytywnym wynikiem testu zostaną wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje, ale ranga pojedynku z Gołowkinem i ton pierwszych wypowiedzi szefów federacji i Komisji Sportowej Stanu Nevada każą przypuszczać, że "Canelo" nie zostanie ukarany w żaden sposób.

Szefowie federacji WBC i WBA nie wierzą w winę Saula Alvareza (49-1-2, 34 KO), u którego przed zaplanowanym na 5 maja rewanżem z Gienadijem Gołowkinem (37-0-1, 33 KO) wykryto zakazany clenbuterol. Zarówno Mauricio Sulaiman jak i Gilberto Mendoza uznają za przekonujące tłumaczenia obozu "Canelo", jakoby nielegalny specyfik dostał się do organizmu pięściarza w wyniku spożycia zanieczyszczonego mięsa. 

- Z tego co wiemy na temat clenbuterolu i na podstawie jego stężenia stwierdzonego u Canelo, który od czterech lat bierze udział w dobrowolnym programie antydopingowym i nigdy jego test nie był pozytywny, wszystko wskazuje na zanieczyszczenie jedzenia - oświadczył kierujący WBC Sulaiman, zaznaczając, że dochodzenie antydopingowe w przypadku Alvareza będzie przeprowadzone zgodnie z wszelkimi wytycznymi.

- Wierzę w niewinność Canelo. On zawsze był czystym sportowcem. Clenbuterol zdaje się być powszechnym problemem w Meksyku i nasza siostrzana organizacja WBC miała z tym zagadnieniem do czynienia już w przeszłości. Wiem, że poziom stężenia clenbuterolu u Alvareza mieści się w normach dopuszczalnych po spożyciu zanieczyszczonego mięsa. Czytałem, że on jest gotów poddać się kolejnym testom i jeśli to zrobi, WBA będzie po jego stronie, jak zawsze do tej pory. 5 maja czeka nas wielka walka - stwierdził stojący na czele WBA Mendoza.

W sprawie wykrycia dopingu u Saula Alvareza swoje śledztwo wszczęła już Komisja Sportowa Stanu Nevada, ale na razie jej szef Bob Bennett nie chce udzielać szerszych komentarzy.

Dzięki wygranej przed czasem na Sullivanem Barrerą (21-2, 14 KO) na gali w Nowym Jorku mistrz świata federacji WBA Dimitrij Biwoł (13-0, 11 KO) awansował z dwunastej na czwartą pozycję rankingu Boxrec kategorii półciężkiej. Barrera po porażce spadł o sześć oczek i aktualnie jest dziesiąty.

Liderem listy półciężkich jest czempion WBC Adonis Stevenson, który wyprzedza posiadacza pasa WBO Siergieja Kowaliowa i Badou Jacka.

Ranking Boxrec wagi półciężkiej: 1. Adonis Stevenson, 2. Siergiej Kowaliow, 3. Badou Jack, 4. Dimitrij Biwoł, 5. Eleider Alvarez, 6. Oleksandr Gwozdyk, 7. Joe Smith Jr, 8. Marcus Browne, 9. Artur Beterbijew, 10. Sullivan Barrera, 11. Andrzej Fonfara.

W dwóch najważniejszych walkach sobotniej gali HBO w Nowym Jorku Siergiej Kowaliow (33-2-1, 28 KO) i Dimitrij Biwoł (13-0, 11 KO) obronili mistrzowskie pasy kategorii półciężkiej. Dzierżący trofeum federacji WBO Kowaliow zastopował w siódmej rundzie Igora Michałkina (21-2, 9 KO), zaś Biwoł w swojej pierwszej obronie tytułu WBA pokonał przez techniczny nokaut w dwunastym starciu Sullivana Barrerę (21-2, 14 KO).

Najnowsze komentarze