onet.pl sport


ARTV Chicago


Przegląd Sportowy

Patronat medialny

 Trzynastu Polaków zostało sklasyfikowanych w zaktualizowanych rankingach federacji WBC. Najwyżej stoją akcje mistrza Europy Kamila Szeremety, który awansował na drugą pozycję w wadze średniej. Wyprzedza go jedynie Giennadij Gołowkin.

Wysoko sklasyfikowano także m.i. Macieja Sulęckiego (5. miejsce w wadze super półśredniej), Andrzeja Fonfarą (6. w junior ciężkiej), Krzysztofa Włodarczyka (8. w junior ciężkiej) oraz Adama Kownackiego (8. w ciężkiej).

Polacy w rankingach WBC: waga ciężka - 8. Adam Kownacki, 31. Artur Szpilka, 32. Mariusz Wach, 38. Izuagbe Ugonoh; waga junior ciężka - 6. Andrzej Fonfara, 7. Krzysztof Włodarczyk, 12. Mateusz Masternak, 23. Michał Cieślak, 28. Adam Balski; waga półciężka - 20. Robert Parzęczewski, 39. Paweł Stępień; waga średnia - 2. Kamil Szeremeta; waga super półśrednia - 5. Maciej Sulęcki.

Matteo Signani (27-5-3, 10 KO) został wyznaczony oficjalnym pretendentem do tytułu mistrza Europy wagi średniej. Pas mistrzowski EBU w limicie kategorii do 72,5 kg od lutego ubiegłego roku posiada Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO).

29-letni Polak najbliższy pojedynek stoczy 9 marca we Francji. Białostoczanin będzie bronił tytułu w walce z Francuzem Andrew Fancillettem.

Dopiero po marcowym pojedynku, Europejska Unia Boksu może nakazać rozpoczęcie rozmów pomiędzy obozami Szeremety i Signaniego. Włoch w przeszłości dzierżył pas mistrza Unii Europejskiej oraz boksował o mistrzostwo Europy, jednak przegrał na punkty z Emanuele Blandamurą.

9 marca w Grande Synthe na północy Francji dojdzie do walki mistrza Europy wagi średniej Kamila Szeremety (18-0, 4 KO) z Andrew Francillettem (21-1-1, 5 KO) - poinformował oficjalna strona Europejskiej Unii Boksu.

O możliwości zakontraktowania takiego pojedynku informowały niedawno media. Sam Francillette o prawdopodobnej walce z Polakiem rozmawiał z francuską prasą już kilka tygodni temu.

Dla 29-letniego Szeremety będzie to druga obrona tytułu wywalczonego przed rokiem. Ostatni raz białostoczanin boksował we wrześniu, wygrywając przez nokaut z Hiszpanem Rubenem Diazem.

- Mam nadzieję, że to będzie już ostatni pojedynek przed walką o mistrzostwo świata. Jestem na czołowych miejscach rankingów wszystkich najważniejszych organizacji. Nie ma na co czekać - mówi Szeremeta.

Francillette ostatni pojedynek stoczył w czerwcu i był to jego jedyny występ w ubiegłym roku. Pięściarz z Francji wygrał wtedy z Emanuele Della Rosą, zdobywając przy okazji pas WBA International.

Prawdopodobnie we Francji swoją drugą walkę w obronie tytułu mistrza Europy kategorii średniej stoczy Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO) - poinformował w rozmowie z "Super Expressem" Andrzej Wasilewski. Rywalem Polaka byłby reprezentant gospodarzy Andrew Francilette (21-1-1, 5 KO).

Promotor pięściarza zdradził, że były plany, aby Szeremeta zaboksował w swoim rodzinnym Białymstoku, ale okazało się, że władze miasta były gotowe wspomóc imprezę z udziałem swojego czempiona zaledwie sumą 20 tysięcy złotych. - Taka kwota nie starczyłaby nawet na opłaty dla federacji, dlatego traktujemy to jako dowcip - stwierdził Wasilewski.

Kamil Szeremeta tytuł mistrza Starego Kontynentu wywalczył w lutym, nokautując we Włoszech Alessandro Goddiego. We wrześniu na gali KnockOut Boxing Night w Łomży znokautował w pierwszej obronie Rubena Diaza.

Kamil Szeremeta jest najwyżej sklasyfikowanym polskim pięściarzem w zaktualizowanym rankingu federacji WBA. Aktualny mistrz Europy na liście challengerów WBA kategorii średniej plasuje się na czwartej pozycji.

W tej samej dywizji co Szeremeta dziesiątą lokatę zajmuje Maciej Sulęcki. Trzecim Polakiem w zestawieniu World Boxing Association jest Mateusz Masternak - dziesiąty w wadze junior ciężkiej.

Ranking WBA: wszystkie kategorie wagowe >>

Trzynastu Polaków zostało sklasyfikowanych w zaktualizowanych rankingach federacji WBC. Najwyżej plasują się Kamil Szeremeta i Maciej Sulęcki. Obaj zajmują czwartą pozycję w swoich kategoriach wagowych (odpowiednio średniej i super półśredniej).

W czołowej piętnastce swoich wag umieszczeni zostali jeszcze: Adam Kownacki (ciężka), Andrzej Fonfara, Krzysztof Włodarczyk, Mateusz Masternak (junior ciężka).

Polacy w rankingach WBC: waga ciężka - 9. Adam Kownacki, 30. Artur Szpilka, 31. Mariusz Wach, 38. Izuagbe Ugonoh; waga junior ciężka - 7. Andrzej Fonfara, 8. Krzysztof Włodarczyk, 12. Mateusz Masternak, 24. Michał Cieślak, 30. Adam Balski; waga półciężka - 27. Robert Parzęczewski, 38. Paweł Stępień; waga średnia - 4. Kamil Szeremeta; waga super półśrednia - 4. Maciej Sulęcki.

Najprawdopodobniej w lutym lub marcu na ring wróci mistrz Europy wagi średniej Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO). 29-latek z Białegostoku nie zna jeszcze dokładnej daty swojego kolejnego pojedynku, jednak już rozpoczął przygotowania.

- Aktualnie jestem z Białymstoku, ale ostatnie tygodnie spędziłem w Warszawie. Zachowuję dobrą formę i jestem w treningu, ponieważ zaczynają się pojawiać naprawdę ciekawe propozycje - mówi Szeremeta.

W tym roku podopieczny trenera Fiodora Łapina wywalczył pas EBU, nokautując Włocha Alessandro Goddiego, a następnie obronił tytuł, stopując Hiszpana Rubena Diaza. Dzięki tym zwycięstwom, notowania Szeremety w światowych rankingach znacząco się poprawiły. Polak jest m.in. bardzo wysoko klasyfikowany w federacji IBF.

Mistrzem tej organizacji jest Amerykanin Daniel Jacobs, a oficjalnego pretendenta dla niego ma wyłonić walka Sergiej Derewianczenko - Jack Culcay. Niewykluczone jednak, że Ukrainiec z tej szansy zrezygnuje, a wtedy w jego miejsce wskoczy Szeremeta.

- Na walkę z Culcayem zgadzam się od razu. Znam go, widziałem kilka jego walk i na pewno nie czuję się gorszym zawodnikiem. Wejdę do ringu, pokażę, że jestem lepszy, a potem będę patrzył w kierunku mojego wymarzonego mistrzostwa świata - zapowiada pięściarz grupy KnockOut Promotions.

- Nic na razie nie jest przesądzone. Możliwe, że wiosną zaboksuję w Polsce. Są też oferty walk zagranicznych. Ja trenuję, a moi promotorzy pracują nad najlepszą drogą kariery dla mnie i na razie to się sprawdza - podsumowuje Szeremeta.

Czterech Polaków znalazło się w najnowszych rankingach federacji IBF. Najwyżej, na czwartej pozycji w kategorii średniej, plasuje się mistrz Europy Kamil Szeremeta, który w ostatnim ringowym występie znokautował Hiszpana Rubena Diaza. 

Czternasty w rankingu wagi junior ciężkiej jest dwukrotny mistrz świata Krzysztof Włodarczyk, a piętnasta pozycja w tej samej kategorii wagowej należy do Mateusza Masternaka. Szóstą pozycję w rankingu wagi ciężkiej zachował Adam Kownacki, który na ring wróci w styczniu.

Polacy w rankingach IBF: waga ciężka - 6. Adam Kownacki; waga junior ciężka - 14. Krzysztof Włodarczyk, 15. Mateusz Masternak; waga średnia - 4. Kamil Szeremeta.

Sergiej Derewianczenko (12-1, 10 KO) i Jack Culcay (25-3, 13 KO) zostali wyznaczeni do stoczenia walki eliminacyjnej do tytułu mistrza świata IBF wagi średniej. Tytuł International Boxing Federation należy do Daniela Jacobsa.

Obozy Ukraińca i Niemcy otrzymały czas na negocjacje. Culcay wyraził chęć uczestniczenia w eliminatorze do mistrzowskiego pasa, z kolei Derewianczenko może wybrać inny kierunek na najbliższe miesiąca swojej kariery.

Ewentualna rezygnacja Derewianczenki sprawi, że do walki z Culcayem zostanie wyznaczony Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO). Dzierżący tytuł mistrza Europy pięściarz z Białegostoku jest w rankingu IBF tuż za Ukraińcem.

Culcay w przeszłości posiadał już mistrzowski pas wagi super półśredniej. W ubiegłym roku Niemiec przegrał na punkty z Maciejem Sulęckim.

Mistrz Europy wagi średniej Kamil Szeremeta (18-0, 4 KO) i Fiodor Czerkaszyn (11-0, 7 KO) zostali nominowani do nagrody za najefektowniejszy nokaut 2018 roku w głosowaniu zorganizowanym przez redakcję sportową Telewizji Polskiej. Głosować można do czwartku 20 grudnia do godziny 12:00.

Szeremetę nominowano za jego wrześniowe zwycięstwo przed czasem z Hiszpanem Rubenem Diazem, zaś Czerkaszyn znalazł się na liście za wygraną z Danielem Urbańskim. Pojedynek trwał zaledwie 17 sekund. Głosować możecie w tym miejscu >>

Pełna lista nominowanych nokautów poniżej:
Aleksander Powietkin - David Price (31 marca, Cardiff)
Jermall Charlo - Hugo Centeno Jr (21 kwietnia, Nowy Jork)
Fiodor Czerkaszyn - Daniel Urbański (12 maja, Wałcz)
Roman Gonzalez - Moises Fuentes (15 września, Las Vegas)
David Lemieux - Gary O'Sullivan (15 września, Las Vegas)
Kamil Szeremeta - Ruben Diaz (22 września, Łomża)
Anthony Joshua - Aleksander Powietkin (22 września, Londyn)
Naoya Inoue - Juan Carlos Payano (7 października, Jokohama)

Czterech Polaków znalazło się w zaktualizowanych rankingach federacji IBF. Najwyżej, na piątej pozycji w kategorii średniej, plasuje się mistrz Europy Kamil Szeremeta, który w ostatnim ringowym występie znokautował Hiszpana Rubena Diaza.

Z rankingów International Boxing Federation usunięty został Krzysztof Głowacki, ponieważ w sobotę pięściarz z Wałcza zaboksuje o pas mistrzowski federacji WBO. Dwunasty w rankingu wagi junior ciężkiej pozostał Krzysztof Włodarczyk, a na trzynaste miejsce po porażce z Yunierem Dorticosem spadł Mateusz Masternak. Mały awans w wadze ciężkiej zaliczył z kolei Adam Kownacki, który przesunął na szóstą pozycję. Z rankingu usunięto Roberta Parzęczewskiego.

Polacy w rankingach IBF: waga ciężka - 6. Adam Kownacki; waga junior ciężka - 12. Krzysztof Włodarczyk, 13. Mateusz Masternak; waga średnia -5. Kamil Szeremeta.

Najnowsze komentarze