Boks to nasza wspólna pasja

 

 

Patronat medialny

 

 

   

fightklub

Kto jest online?

Odwiedza nas 16674 gości oraz 83 użytkowników.

Wygląda na to, że już niebawem może dojść do kolejnej ciekawej polsko-polskiej konfrontacji w wadze super średniej - z udziałem Macieja Miszkinia (18-3, 5 KO) i Andrzeja Sołdry (11-2-1, 5 KO). Obaj pięściarze deklarują gotowość do skrzyżowania ze sobą rękawic.

Andrzej Sołdra (11-2-1, 5 KO) w zeszłym roku odniósł bardzo cenne zwycięstwo, pokonując na gali Polsat Boxing Night faworyzowanego Dawida Kosteckiego. Jednak powrót na ring podczas tegorocznej gali w Legionowie okazał się koszmarny. Szybka porażka przed czasem, w dodatku okupiona bardzo groźnym złamaniem nogi. O tym, jak wygląda rehabilitacja, powrót do formy oraz o planowanym terminie powrotu na ring dowiecie się z lektury niniejszego wywiadu.

Jak zdrowie? Jak noga? Jak to wygląda na dzisiaj?
Andrzej Sołdra: Na ten moment przechodzę rehabilitację. Jestem po usunięciu całego zespolenia- wszystkich siedmiu śrób. Po pierwsze przeszkadzały one w nodze, a po drugie miałem pecha, bo już zacząłem jakieś treningi, coraz lepiej szło mi w bieganiu i jedna ze śrub się złamała i chcąc nie chcąc trzeba było przyspieszyć usunięcie wszystkich śrub. Jestem cztery tygodnie po zabiegu. Pech był taki, że oprócz złamania trzeba było rozwiercić dziurę w kości i spowodowało to cofnięcie postępów. Co zrobić? Widocznie tak musiało być… Teraz rehabilituję nogę cały czas i mam nadzieję, że będzie lepiej.

Jakie konkretnie wykonujesz ćwiczenia rehabilitacyjne?
Wszystko, co tylko związane z nogą. Masaże, kriozabiegi, jakieś pola magnetyczne, lasery. Ćwiczę razem z masażystami, żeby te mięśnie się wzmacniały, bo noga była znieruchomiona i osłabiona. Rozciągane jest również ścięgno Achillesa i cała stopa. Mozolna i ciężka rehabilitacja.

Rozmawiałeś już z lekarzami na temat powrotu do treningów typowo bokserskich?
Zobaczymy. Teraz będę miał następną wizytę i lekarz powie mi czy te dziury po śrubach i rozwierceniu nogi w jakimś stopniu już się zarosły. To będzie piąty tydzień jak będę na wizycie. Jeżeli będą jakoś zarośnięte, to wtedy lekarz podejmie decyzję. Myślę, że będzie dobrze. Lekarz zna moją sytuację i wie, że pierwotnie miałem wracać na ring w październiku, ale niestety nie powiodło się ze względu na złamanie tej śruby. Teraz po prostu czekam… I mam nadzieję, że będzie dobrze.

Jak ty, jako sportowiec, bokser radzisz sobie z tym, że nie możesz normalnie trenować i chcąc nie chcąc, musisz siedzieć na miejscu?
AS: Teraz już trochę pogodziłem się z tym, że jestem lub byłem od innych uzależniony. Po samym złamaniu chodziłem o kulach i była to tragedia i szlag mnie trafiał! To był dla mnie koniec świata. Psychicznie byłem rozbity. Nie mogłem sam niczego zrobić- musiałem za każdym razem kogoś prosić. To niesamowita katorga. Zresztą nie tylko dla mnie jako sportowca- człowieka, który jest w ciągłym ruchu. Dla normalnego człowieka, który pracuje czy robi coś innego to również wielka katastrofa. Jesteś unieruchomiony i uzależniony od innych, bo samemu praktycznie nie zrobisz nic.

A jak wygląda u ciebie teraz sprawa z wagą? Ważysz się czasem i kontrolujesz sprawę?
Tak, tak. Ważę w granicach 80 kilogramów. Nigdy nie miałem z tym większych problemów. Nie mam tak, że nawet jak się nie ruszam, to ta waga mi idzie mocno w górę. Ostatnio jak się ważyłem to wyszło chyba niecałe 80 kilogramów. Tragedii nie ma.

Wróćmy do tego pechowego Legionowa… 2 lata temu remis z Grafką, w tym roku porażka i bolesne złamanie. Czy chciałbyś tam jeszcze zaboksować w myśl zasady "do trzech razy sztuka" czy wolałbyś jednak nie kusić losu?
(śmiech) To trudne pytanie, bo to promotor decyduje o tym gdzie i kiedy walczę. Ja za bardzo nie mam w tej sprawie wyboru. Ciężko mi powiedzieć. Było tak jak było i teraz nie mam co do tego wracać. Muszę się z tym po prostu pogodzić. Co mogę powiedzieć? Pewnie, że szkoda tego wszystkiego i stało się tak, a nie inaczej. Co zrobić? Życie…

Dzięki za rozmowę. Życzę ci zdrowia! A po głosie słychać, że optymizm jest.
Jest coraz lepiej, bo nawet niedawno rozmawialiśmy z Tomkiem Babilońskim i jak wszystko dobrze pójdzie, to wrócę zimą na ring. Zobaczymy co przyniosą najbliższe dni i co powie lekarz. Jeśli wszystko będzie dobrze, to zaczynam ostrą pracę!

Czytaj o boksie także na topboxing.wordpress.com >>

Andrzej Sołdra (11-2-1, 5 KO) przechodzi mozolną rehabilitację prawej nogi operowanej na skutek złamania kości strzałkowej, ale to nie wszystko, bo sądeczanina dopadła prawdziwa plaga urazów.

- Najważniejsze, że w sposób planowy przebiega rekonwalescencja prawej nogi. Nie powiem, że z dnia na dzień widzę zauważalne postępy, ale już z każdym tygodniem odczuwam poprawę - mówi 29-letni pięściarz grupy Konspol Babilon Promotion.

Sołdrę dopadł pech w możliwie najgorszym momencie późno rozpoczętej kariery zawodowej. 18 kwietnia na ringu w Legionowie sprzęgły się dwa nieszczęścia. Nie dość, że podopieczny trenera Piotra Wilczewskiego nieoczekiwanie był tłem dla silniejszego Jewgienija Machtejenki, to w drugiej rundzie tak niefortunnie wylądował na deskach ringu, że nabawił się paskudnej kontuzji.

Dwa tygodnie temu, na półmetku rehabilitacji, boksujący w kat. superśredniej pięściarz wreszcie mógł rzucić kule w kąt. - Momentami wyglądam jak małe dziecko, które jest na etapie nauki chodzenia. Niestety, kilkutygodniowe unieruchomienie nogi spowodowało przykurcze mięśni i ścięgien, dlatego trzeba było zacząć wszystko niemal od nowa - tłumaczy sportowiec.

Jakby tego było mało, od chodzenia o kulach pięściarzowi odnowiły się kontuzje obu rąk, czyli wynikający z przeciążeń tzw. łokieć tenisisty, a ponadto dokucza mu uraz barku. - Korzystając z okazji, że jestem "uziemiony", przechodzę gruntowny remont całego ciała. To najlepszy moment na stosowanie zastrzyków, maści i poddawanie się masażom - mówi sądeczanin.

Pełna treść artykułu w "Dzieniku Polskim" >> 

Boksujący w kategorii super średniej Andrzej Sołdra (11-2-1, 5 KO) ma nadzieję, że już wkrótce będzie mógł rozpocząć rehabilitację po złamaniu kości strzałkowej w czasie kwietniowego pojedynku z Jewgienijem Machtejenko. 29-letni pięściarz z Nowego Sącza do bokserskich treningów będzie mógł wrócić dopiero na przełomie lipca i sierpnia.

Co się z tobą działo po gali w Legionowie?
Andrzej Sołdra: Przeszedłem operację, a teraz czekam na kolejne kroki ze strony lekarzy. Za dwa tygodnie jadę na konsultację, która określi, czy noga się prawidłowo zrosła. Jeśli badania wyjdą pozytywnie, to będę mógł rozpocząć rehabilitację.

Jak poważna jest to kontuzja?
Doznałem złamania kości strzałkowej. Mam teraz w nodze siedem śrub podtrzymujących i poruszam się o kulach. Lekarz powiedział, że nogę będę mógł w pełni obciążać dwanaście tygodni po operacji.

Kiedy jest nadzieja na powrót do treningów?
Być może wrócę do treningów pod koniec lipca, ale wszystko będzie zależało od przebiegu rehabilitacji. Do tej pory miałem w swoim życiu jedno złamanie, więc ciężko przewidywać jak szybko mój organizm wróci do pełnej sprawności.

Myślisz o tym co się stało w Legionowie?
Trudno o tym nie myśleć, zawiodłem wszystkich, za co przepraszam. Nie byłem w ringu sobą.

Machtejenko bił aż tak mocno, czy po prostu nie pasował ci boksersko?
Przede wszystkim to ja sam sobie w tej walce nie pasowałem. Machtejenko to silny pięściarz, ale to moje błędy zadecydowały o tym, że walka tak się potoczyła. To jest też nauczka, że nie powinienem boksować powyżej kategorii super średniej. Nie jestem na tyle silny fizycznie, żeby wchodzić do ringu z półciężkimi.

W ubiegłym roku dałeś niesamowitą walkę na gali Polsat Boxing Night, w tym roku ta impreza chyba cię ominie.
Powrót do boksu na takiej gali, to byłoby marzenie, ale teraz wszystko zależy od przebiegu rehabilitacji.  Być może będę gotowy fizycznie na koniec września, ale nie wiem, czy organizatorzy będą na mnie czekali z ustaleniem karty walk. Mam teraz sporo przemyśleń, bardzo ciągnie mnie do boksu, bo chcę jak najszybciej zmazać plamę z Legionowa.

Boksujący w kategorii super średniej Andrzej Sołdra (11-2-1, 5 KO) opublikował oświadczenie po swojej ubiegłotygodniowej porażce z Sergiejem Machtejenką. Pięściarz z Nowego Sącza niespodziewanie został znokautowany w drugiej rundzie przez Ukraińca na gali Legionowie.

- Od kilku dni przebywam w szpitalu i czekam na operację mojej złamanej kości strzałkowej w prawej nodze. Mam teraz mnóstwo czasu na pewne przemyślenia i wyciągnięcie wniosków. Na początek bardzo dziękuję Wam wszystkim, którzy kibicowali i wspierali mnie przed i po walce za wszystko. Za miłe słowa, kibicowanie, że po prostu byliście. Jak również przepraszam za to,że zawiodłem tych którzy liczyli, stawiali na mnie, a w szczególności mojego promotora Tomasza Babilońskiego, menadżera pana Wiesława Pazgana, trenera Piotra Wilczewskiegi który zawsze wkłada bardzo dużo pracy w moje przygotowania, drugiego trenera Jerzego Galarę który również mi dużo pomaga poza sportowo, moich bliskich za stres, który muszą przeżywać podczas moich walk i Was wszystkich - pisze Sołdra.

- Co do samej walki to zupełnie nie byłem sobą, nie zrobiłem nic, aby tą walkę wygrać bardzo mnie usztywniło i nie wykonałem niczego z taktyki jaką założył trener. Sam nie wiem skąd u mnie to spięcie, może częsta zmiana przeciwników i ostatni na 5 dni przed walką. No cóż,stało się trzeba usiąść z trenerem i wyciągnąć wnioski naprawić błędy ,aby się już nie powtórzyły. Trudno, upadłem prosto na twarz, ale zobaczycie podniosę się. Kiedyś też upadłem i dałem rade się podnieść.Tylko Bóg wie ile razy będę upadał i ile razy wstawał czy będzie mi dane zajść na sam szczyt. On już to wie a ja muszę przejść tą drogę żeby się dowiedzieć - skończył Sołdra.

Boksujący w kategorii super średniej Andrzej Sołdra (11-2-1, 5 KO) musiał uznać wyższość Jewgienija Machtejenki (5-3, 4 KO) przegrywając z nim podczas gali w Legionowie przed czasem w drugiej rundzie.

Znany z pojedynku z Dariuszem Sękiem Machtejenko pokazał wszystkim, iż nie zna pojęcia "runda rozpoznawcza" i od pierwszego gongu ruszył do zdecydowanej ofensywy. Podopieczny Piotra Wilczewskiego zdołał przetrwać pierwszą fazę ataków, jednak po krótkiej chwili wytchnienia znów znalazł się pod gradobiciem ciosów rywala. Polak co prawda zdołał przetrwać pierwsze starcie, jednak już na początku drugiej rundy Machtejenko wykorzystał okazję - trafiając Sołdrę mocnym prawym krzyżowym przez rękawice, po którym ten padł na deski, nabawiając się przy okazji kontuzji nogi. Arbiter ringowy nie miał innego wyjścia jak tylko przerwać pojedynek.

Dla 29-letniego Sołdry była to druga zawodowa porażka na zawodowych ringach. Wcześniej - w lutym ubiegłego roku - musiał uznać wyższość Vincenta Feigenbutza przegrywając z nim przed czasem w pierwszej rundzie.

Podczas dzisiejszej gali w Legionowie (transmisja w Polsacie Sport) pojedynkiem z Jewgienijem Machtejenką (4-4, 3 KO) na ring po wygranej z Dawidem Kosteckim powróci Andrzej Sołdra (11-1-1, 5 KO). Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z pięściarzem z Nowego Sącza.

- Częste zmiany rywali mają też swoje plusy, bo będą miał bogatą bazę wiadomości o potencjalnych rywalach - mówi z uśmiechem Andrzej Sołdra (Konspol Babilon Promotion), który na gali Wojak Boxing Night spotka się 18 kwietnia w Legionowie z Ukraińcem Jewgienijem Machtejenko.

Po ubiegłorocznym spektakularnym zwycięstwie z bardziej doświadczonym i wyżej notowanym Dawidem Kosteckim, Andrzej Sołdra musiał zadbać o kontuzjowane łokcie. - Na szczęście obyło się bez operacji, pomogły mi zastrzyki i rehabilitacja. Zobaczymy jak ręce będą funkcjonować w sobotniej walce, po 5-miesięcznej przerwie - powiedział bokser z Nowego Sącza.

Przed galą w Arenie Legionowo promotor Andrzeja Sołdry Tomasz Babiloński kilka razy zmuszony był zmieniać rywala dla ambitnego zawodnika. Ostatecznie wybór padł na Ukraińca Jewgienija Machtejenko, który w poprzednim miesiącu przeboksował 8 rund z Dariuszem Sękiem. - To dla mnie nowa sytuacja, kiedy przeciwnicy zmieniają się z tygodnia na tydzień, ale to też ma swoje plusy, bo będę miał bogatą bazę wiadomości po potencjalnych rywalach. Różne style, różne warunki fizyczne, z pewnością wszystko mi się przyda - uważa Andrzej Sołdra.

Wraz z trenerem Piotrem Wilczewskim musiał modyfikować cykl treningowy, ale jak twierdzi poradzili sobie z nietypową sytuacją przed tą galą. - Jewgienij Machtejenko nie jest wirtuozem techniki, ale w walce z Darkiem Sękiem pokazał, że potrafi wytrzymać cały dystans i że jest dość niebezpieczny. Po każdej akcji swego rywala stara się od razu oddać, jest nieustępliwy - mówi bokser promowany przez Tomasza Babilońskiego.

Ukrainiec jest zawodnikiem wagi półciężkiej, Andrzej Sołdra super średniej, dlatego ich walka odbędzie się w umownym limicie. - Na stałe ważę 77-78 kg, bez problemu schodzę do super średniej, a nie ma szans abym boksował w półciężkiej - powiedział Polak.

Andrzej Sołdra mówi, że sobotniego pojedynku nie traktuje jako "korespondencyjnej walki" z Dariuszem Sękiem. - Darek poszedł swoją drogą w boksie zawodowym, ma większe doświadczenie ode mnie. Zresztą często dochodzi do sytuacji, że któryś z Polaków boksuje z tym samym zagranicznym rywalem. Ale nie ma co wyciągać wniosków, jeśli jeden wygrywa na punkty, drugi przed czasem. Dla mnie najważniejsze będzie pokazać dobry boks w pierwszym tegorocznym występie - mówi Andrzej Sołdra, który boksował jako amator kilka razy z pochodzącym z pobliskiego Tarnowa Dariuszem Sękiem.

29-letni bokser Konspol Babilon Promotion o rekordzie 11-1-1 jako amator zdobył brąz MP w 2006 roku. - Lubię wyzwania, dlatego chętnie przyjmę też propozycję jakiejś zagranicznej walki. Czas nagli, muszę szukać swojej szansy.

 Kup bilety na galę Wojak Boxing Night w Legionowie >>

Nie anonsowany wcześniej Thomas Awinbono a Ukrainiec Jewgienij Machtejenko (4-4, 3 KO) będzie ostatecznie rywalem Andrzeja Sołdry (11-1-1, 5 KO) podczas gali Wojak Boxing Night w Legionowie 18 kwietnia

- Z Ghańczykiem mieliśmy problemy wizowe i szczerze mówiąc, nie chcieliśmy ryzykować, czy dojedzie czy nie. Stawiamy mocno na Andrzeja i musieliśmy ściągnąć innego rywala. Mieliśmy z tym kłopot, bo wiadomo, że nie mamy za dużo czasu, ale udało nam się załatwić zawodnika, który potrafi boksować, potrafi się odgryźć - tłumaczył w poniedziałkowym magazynie "Punczer" promotor pięściarza z Nowego Sącza Tomasz Babiloński.

Występujący na co dzień w kategorii półciężkiej Machtejenko w marcu boksował w Brodnicy z Dariuszem Sękiem, przegrywając na punkty po ośmiu rundach. Walka Sołdra - Machtejenko została zakontraktowana w umownym limicie pomiędzy wagą super średnią i półciężką.

 Kup bilety na galę Wojak Boxing Night w Legionowie >> 

W listopadzie Andrzej Sołdra (11-1-1, 5 KO) stał się autorem ogromnej sensacji, pokonując na gali Polsat Boxing Night faworyzowanego Dawida Kosteckiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z pięściarzem z Nowego Sącza, który na ring powróci 18 kwietnia w Legionowie pojedynkiem z Thomasem Awinbono (25-4-1, 21 KO).

 Kup bilety na galę Wojak Boxing Night w Legionowie >> 

ISSN: 2082-9760

 

 

Najnowsze komentarze