Patronat medialny


 


Oglądaj walkę Joshua vs Usyk na DAZN

Mateusz MasternakChoć Mateusz Masternak (30-0, 21 KO) pokonał Seana Corbina przez TKO w 9. rundzie, to sobotniej potyczki w duńskim Frederikshavn nie zaliczy do wyjątkowo udanych. W rozmowie z "Przeglądem Sportowym" 25-letni pięściarz przyznaje, że był to jeden z jego słabszych występów w ostatnich latach.

- Oglądałem pana walkę z Seanem Corbinem jeden raz. Dwie rundy przyznałem rywalowi, jedną oceniłem jako remisową, resztę zapisałem na pana konto. Zgodzi się pan z taką punktacją?
Z perspektywy zawodnika w ringu trudno jest to ocenić. Nie czułem się zagrożony w żadnej rundzie, choć rzeczywiście, Corbin miał w tej walce dobre momenty. Z tego co wiem, dwóch sędziów przyznało mu jedną rundę, a resztę mnie. Trzeci jedną rundę ocenił jako remisową, a pozostałe zapisał dla mnie. A jak to wyglądało z perspektywy kibica? Trudno mi powiedzieć, musiałbym obejrzeć nagranie walki.

- W pierwszych rundach można było odnieść wrażenie, że jest pan usztywniony. W poprzednich walkach to się panu nie zdarzało.
Psychicznie ani fizycznie nie czułem się spięty, ale nie ukrywam, że trudno było mi "wejść" w ten pojedynek. Zastanawiamy się z trenerem Andrzejem Gmitrukiem, czy w przygotowaniach nie popełniliśmy błędu. Być może było nim to, że zamiast po ciężkim ubiegłym roku zrobić sobie dłuższy odpoczynek, ja zachowywałem wysoką aktywność fizyczną. Sparowałem praktycznie cały styczeń, luty i marzec. W walce z Corbinem zabrakło mi przede wszystkim świeżości. Wiadomo - kiedy jestem wypoczęty, to mam szybkość, dynamikę i refleks, a na zmęczeniu człapałem na nogach i za wiele mi nie wychodziło. A jak się nie trafia, to przychodzi usztywnienie, bo przecież człowiek stara się wszystko robić jak najlepiej. Nie zawsze to wychodzi. Ta walka dla mnie oraz dla trenera jest świetnym materiałem do wyciągnięcia odpowiednich wniosków.

- Nie przypominam sobie pańskiej walki z ostatnich lat, w której znalezienie recepty na przeciwnika zajęłoby panu tak dużo czasu.
Tak, Corbin bardzo mi nie pasował. Dużo klinczował, nie mogłem znaleźć odpowiedniego rytmu walki, a rywal też mi to uniemożliwiał swoim stylem boksowania. Nastawił się tylko i wyłącznie na kontry, obrał dobrą taktykę, zdarzało mu się mnie trafić. Dla mnie to cenna lekcja i doświadczenie. Oby takich błędów więcej nie popełniać. Nasze przygotowania mieliśmy trochę zakłócone. Najpierw miałem boksować z Jeremym Ouanną. Sprowadziliśmy sparingpartnerów dużo niższych ode mnie, żeby imitowali styl walki Francuza. Przeciwnik się jednak zmienił - dostałem ciemnoskórego, wysokiego, mającego duży zasięg ramion Corbina. Przez ostatni rok nie walczyłem i praktycznie nie sparowałem z wyższymi od siebie bokserami. W sobotę widać było, że to mi bardzo utrudnia boksowanie. Nie jestem zadowolony ze swojej dyspozycji. W dużo lepszej formie niż do własnego pojedynku wychodziłem dwa miesiące temu na sparingi z Andrzejem Gołotą. Ale też nie chcę się usprawiedliwiać.

- Może szukamy dziury w całym? Jak by nie było, znokautował pan przeciwnika.
To jest najważniejsze, ale też jestem świadomy tego, że ta walka nie należała do najlepszych w moim wykonaniu i jeśli chcę zdobywać największe laury w boksie zawodowym, muszę boksować trochę inaczej.

- Corbin kilka razy trafił pana niebezpiecznymi ciosami z prawej ręki. Odczuł pan szczególnie któreś z tych uderzeń?
Ciosów z prawej ręki nie, za to w którymś momencie odczułem taki niewidoczny lewy sierpowy. Zamroczony jednak nie byłem, choć czułem, że Corbin mnie trafił. Doszedłem do wniosku, że trzeba uważać i podnieść blok. Zagrożony nie czułem się jednak ani przez chwilę.

- Miał pan w Danii czas na rozmowę z promotorem na temat najbliższej przyszłości?
Nie. Przed walką nie chcieliśmy rozmawiać o takich rzeczach, a po walce każdy pojechał w swoją stronę. Wiem jednak, że moja kolejna walka jest planowana na połowę czerwca. Teraz robię sobie dwa tygodnie zasłużonego odpoczynku od boksu, od jakiegokolwiek treningu. A potem biorę się do pracy, bo w czerwcu chcę wypaść lepiej niż w sobotę.

- Do czerwca odzyska pan świeżość?
Jeśli odpocznę dwa tygodnie, będzie w porządku. Trzeba będzie usiąść z trenerem Gmitrukiem i ustalić harmonogram treningów. I zrobić to umiejętnie, z wyczuciem. Tak, aby więcej trenować na świeżości i już nie wpadać w dołek formy.

- Idealny przeciwnik na czerwiec? Giacobbe Fragomeni, zajmujący pierwsze miejsce w rankingu WBC?
Może Fragomeni, może Silvio Branco (piąty na liście WBC - przyp. red.), może ktoś inny. Na pewno bokser z czołówki rankingu WBC.{jcomments on}