onet.pl sport


ARTV Chicago


Przegląd Sportowy

Patronat medialny

 

Z przykrością informujemy, że w wieku 70 lat zmarł Artur Olech - dwukrotny v-ce mistrz olimpijski, brązowy medalista mistrzostw Europy oraz czterokrotny mistrz Polski.

Artur Olech urodził się 22.04.1940 r. we Lwowie.  Swoją przygodę w boksem zaczął we wrocławskim Pafawagu. Później - już do końca kariery - startował w barwach Gwardii Wrocław. Na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów zadebiutował w Warszawie w 1960r. docierając do ćwierćfinału, w którym przegrał z Henrykiem Kukierem. W dwa sezony później (Rzeszów - 1962) sięgnął po swoje pierwszy tytuł najlepszej "muchy" w kraju. Potem jeszcze trzykrotnie dekorowany był mistrzowską szarfą, uzupełniając te zdobycze jeszcze jednym srebrnym i dwoma brązowymi medalami MP.

W 1964r. wystartował w wadze muszej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, w których wywalczył srebrny medal. Po czterech sezonach w Meksyku ponownie  został wicemistrzem olimpijskim, boksując w tej samej wadze. Natomiast w 1969r. w Bukareszcie na kontynentalnym championacie sięgnął po brązowy medal w swojej koronnej kategorii wagowej - muszej. Stoczył 315 walk, z których 281 wygrał, 30 przegrał i 4 zremisował.{jcomments on}