onet.pl sportPrzegląd Sportowy

Patronat medialny

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że  w wieku 75 lat zmarł we Wrocławiu Kazimierz Paździor - mistrz olimpijski, mistrz Europy oraz wielokrotny mistrz i reprezentant Polski w boksie.

Kazimierz Paździor urodził się 4 marca 1935r. w Radomiu. Właśnie w miejscowej Broni w roku 1951 rozpoczął treningi pięściarskie. W następnych sezonach reprezentował barwy: OWKS Lublin, warszawskiej Legii oraz ponownie Broni Radom. W 1960r. na ringu ustawionym w Pallazzo dello Sport podczas rzymskich Igrzysk Olimpijskich Kazimierz Paździor sięgnął po złoty medal w wadze lekkiej. Trzy sezony wcześniej - w Pradze - wywalczył mistrzostwo Europy w tej samej kategorii wagowej. Ponadto dwukrotnie sięgał po szarfę mistrza Polski (1958 i 1960) a raz (1957) był wicemistrzem.

Ze względu na unikalny styl walki Kazimierz Paździor nazywany był "Filozofem Ringu". Stoczył 194 walki, z których 179 wygrał, 3 zremisował i zaledwie 12 przegrał. Swoją przygodę z boksem – jako zawodnik – zakończył w 1961r. Po zejściu z ringu nie zerwał jednak z boksem. Pracował jako szkoleniowiec.

W ostatnim czasie Kazimierz Paździor poważnie chorował. I chociaż - jak na wielkiego mistrza przystało - nasz champion olimpijski trzymał się dzielnie, to jednak w końcu choroba zwyciężyła i nadszedł czas ostatecznego pożegnania. Ale pamięć o Nim wciąż będzie żywa wśród nas. Rodzinie Zmarłego w imieniu Polskiego Związku Bokserskiego składamy wyrazy szczerego współczucia.

Zarząd i pracownicy PZB{jcomments on}