onet.pl sport


ARTV Chicago


Przegląd Sportowy

Patronat medialny

 

 

 

 


Po kilku ostatnich pojedynkach wydaje się, że polska waga ciężka istnieje tylko na papierze. Patrzysz w lewo: na deskach leży Artur Szpilka, patrzysz w prawo: znokautowany zostaje Krzysztof Zimnoch. Znów patrzysz w lewo: widzisz poturbowanego Izu Ugonoha. Źle to wygląda. Przemek Saleta bez cienia wątpliwości mówi w rozmowie z Po Gongu, że sytuacja jest fatalna.

Czemu się zaśmiałeś, gdy powiedziałem, że chcę porozmawiać o polskiej wadze ciężkiej?
Bo tak naprawdę nie ma teraz, o czym rozmawiać. Gdybyś poruszył ten temat rok temu, nastrój do rozmowy był zupełnie inny.

W jakim stanie jest dzisiaj polska waga ciężka?
W fatalnym, bo jedynym pięściarzem z jakimiś perspektywami jest Adam Kownacki. Ci, którzy uważali, że są najlepsi, czyli Artur Szpilka i Krzysztof Zimnoch, zostali rozjechani w ostatnich walkach i nie wiadomo, czy będą w stanie się odbudować. Mariusz Wach, mówiąc żartem, nie wiem, czy jeszcze żyje. Izu Ugonoh też jest po przegranej, jego kariera znalazła się w fazie zawieszenia. Generalnie problem z polskim pięściarzami jest taki, że żaden nie ma swojego stylu. Swój styl miał Szpilka, ale moim zdaniem przegrał z własnym ego. Po porażce z Wilderem powinien stoczyć 1-2 łatwe, mało płatne walki, żeby się odbudować, ale on szukał kasy i uważał, że jest gotowy na duże pojedynki. Nie ocenił realnie swoich możliwości. Było widać, że nokaut z rąk Wildera został w jego głowie. Artur jest bardzo charakternym zawodnikiem, gdy lądował na deskach w walkach z Mollo, to wstawał i wygrywał przez nokaut. A w pojedynku z Kownackim wydaje mi się, że dopadło go przerażenie.

W jaki sposób powinna być poprowadzona kariera Szpilki, żeby go przywrócić na właściwie tory?
Przede wszystkim spokojnie i bez szaleństw. Artur potrzebuje kilku pojedynków, żeby się odbudować i zdobyć pewność siebie. Być może walka z Krzysztofem Zimnochem byłaby teraz w jego zasięgu i do wygrania. Na pewno za taki pojedynek więcej by mu wpadło do kieszeni niż za zwykłą konfrontację na przetarcie.

Trwają przymiarki, żeby do tej walki doszło w grudniu. Starcie Szpilki z Zimnochem ma sens?
Ze sportowego punktu widzenia ich walka nigdy nie miała sensu. Oni byli zupełnie inaczej prowadzeni. Wcześniej ten pojedynek opłacał się tylko Zimnochowi, bo po wygranej z Arturem mógł zaistnieć w rankingach. Szpilka miał do załatwienia tylko osobiste sprawy, przy okazji mógł zarobić kasę. Teraz ich konfrontacja budzi emocje, bo opiera się na konflikcie, który ciągnie się od kilku lat. [...]

Powiedziałeś na początku rozmowy, że jedynym pięściarzem z jakimiś perspektywami jest Kownacki. Adam może być poważnym graczem w wadze ciężkiej?
Obecnie w wadze ciężkiej jest wielu wielkich chłopów, a wydaje mi się, że Kownacki z dwumetrowcami będzie miał problem.

Czyli nie wyjdzie z zaplecza czołówki królewskiej dywizji?
Nie chciałbym tak mówić, bo Adam jest niepokonany, wygrał walkę ze Szpilką, w której prawie nikt na niego nie stawiał. Trzeba oceniać go z tego punktu widzenia. Ma trudny styl boksowania. Zadaje dużo ciosów, ma ciężkie ręce, cały czas idzie do przodu, może przyjąć. Dla rywali jest to frustrujące. Z Adamem nie można się bić. Trzeba boksować, schodzić z linii, ale tak, żeby mieć go cały czas w zasięgu. Wydaje mi się, że jeszcze jedna-dwie walki i Kownacki może dostać pojedynek o tytuł. Zależy, z kim będzie walczył jesienią. Teraz, gdy jest kilku mistrzów świata, łatwiej otrzymać pojedynek o pas.

Boxing.pl podał informację, potwierdził ją Mateusz Borek, że było blisko walki Tomasza Adamka z Dereckiem Chisorą. "Górala" stać jeszcze na pojedynki z takimi rywalami? 
Jestem ostatnią osobą, która odradzałaby komuś boksowania. Jeśli Tomek czuje się na siłach, żeby walczyć z takimi przeciwnikami, to nic mi do tego. Chisory jednak nie przeceniajmy. Też jest po przejściach, ma za sobą sporo trudnych walk. Nie jest wielkim ciężkim, czasami bywa nieprzygotowany do pojedynków. Konfrontacja z Whyte’em kosztowała go sporo zdrowia.

Adamek może jeszcze namieszać?
Namieszać nie, ale może jeszcze zarobić pieniądze w ringu.

Cała rozmowa z Przemysławem Saletą na pogongu.wordpress.com >>

Ładuję komentarze...

Komentarze   

-1 #1 Thrawn 2017-09-13 13:14
Czytałem gdzieś na zagranicznym forum dość szeroką dyskusję o tym, czy Adamek zasługuje na hall of fame i zdania ekspertów jak zwykle były podzielone, ale dla wielu zasługuje, albo jest do tego naprawdę blisko. Tomek ma o co walczyć, bo gdyby wygrał z Hayem/Chisorą/W hytem/Bellew (z każdym z nich Tomek ma jakieś tam szanse), albo zdobył Mistrzostwo Europy, to zasługiwał by na miejsce w galerii sław, a to ogromny zaszczyt.
+9 #2 LordSpooky 2017-09-13 13:14
I dalej będą męczyć temat Szpilki. Facet się już nie podniesie. Nic z tego nie będzie. Nawet jakby bardzo chciał i doginał dzień w dzień. KO od Wildera zrobiło swoje i ta tym koniec.
+4 #3 Drip313 2017-09-13 13:38
Cytat z Thrawn:
Czytałem gdzieś na zagranicznym forum dość szeroką dyskusję o tym, czy Adamek zasługuje na hall of fame i zdania ekspertów jak zwykle były podzielone, ale dla wielu zasługuje, albo jest do tego naprawdę blisko. Tomek ma o co walczyć, bo gdyby wygrał z Hayem/Chisorą/Whytem/Bellew (z każdym z nich Tomek ma jakieś tam szanse), albo zdobył Mistrzostwo Europy, to zasługiwał by na miejsce w galerii sław, a to ogromny zaszczyt.

Adamek niestety stracił sporo szybkosci z wiekiem i nie ma mocnego ciosu
#4 Grzegorz Guziński 2017-09-13 13:50
Adamek bedzie w hall of fame bo jest 2 krotnym mistrzem swiata, apropo zimny szpila nakrecaja juz pojedynek , Babilon i Wasyl wyciagna kase ktora wpakowali w tych bumow , cala Polska to bedzie ogladac
-7 #5 GrzegorzF 2017-09-13 14:01
Fatalny to ty jesteś.
+1 #6 TwardyCharakter 2017-09-13 14:31
No to czekamy na powrót na film Salety, jak w ostatniej części Rockyego, motyw Dixona podobny do Wildera, jedziesz tajlandzki wojowniku :lol:

Cytat z TwardyCharakter:
No to czekamy na powrót na film Salety, jak w ostatniej części Rockyego, motyw Dixona podobny do Wildera, jedziesz tajlandzki wojowniku :lol:


Powrót na ring*
-2 #7 CiotkaBronka 2017-09-13 14:47
Cytat:
Saleta: polska waga ciężka jest w fatalnym stanie
A kiedy nie była? :-?
+3 #8 mzk 2017-09-13 14:51
A propos Adamka, to cieszę się, że mieliśmy takiego rozpoznawalnego pięściarza, mistrza świata dwóch kategorii wagowych, ale czy on naprawdę, obiektywnie patrząc, zasłużył na HoF? Moim zdaniem nie. Dawał fajne walki, ale z kim? Plus te jego kontrowersyjne zwycięstwa punktowe. W polskim HoF jak najbardziej. Ale w międzynarodowym - nie.
+3 #9 Bizon 2017-09-13 16:37
Przecież obecna HW nie odbiega poziomem od reszty a nawet jest nie najgorsza bo ustępuje tylko KRUZER. Po prostu POLSKI BOKS JEST w beznadziejnej kondycji należy zrobić porządki w PZB.
+2 #10 Arboos 2017-09-13 16:43
Mówcie co chcecie ale Adamek wygrywał z samymi kelnerami. Nawet Arreola okazał się przereklamowany i niczego w HW nie osiągnął
-1 #11 Kombatant 2017-09-13 16:51
O nie wiedziałem, że Saleta żyje! Artykuł na zamówienie pod promocję Szpilmana! Dajcie już sobie z nim spokój, niech bije się z drugą nadzieją białych Zimnym, najlepiej w piaskownicy a za kibiców będą mieli żuli! I najlepiej po tej imprezie, o przepraszam wielkim wydarzeniu sportowym z PPV niech zaginie po nich słuch!
+4 #12 miroslaw szymanski 2017-09-13 17:43
Szpilka juz przed wilderem mia;l problem z charakterem a widac to było w walce z Jenningsem, jak zobaczył ze ten sie go nie boi się poprostu poddał się mentalnie.
+3 #13 Maniek1986 2017-09-13 18:16
Co ty gadasz, jenning zajechal go fizycznie. Z charakterem to szpilka nie mial problemu. Jak padal zawsze wstawal poza tym ko, problem to glowa za duza presja na siebie po takiej przerwie gdzie adam nie okazal sie kims kto przyjdzoe tylko po kase a kims kto idzie po szanse.
Saleta jakim bokserem nie byl to wypowiedzi ocene walk i bokserow ma bardzo chlodna analityczna. A wyniki walk w 95% typuje dobrze
+2 #14 Gnidastepowa 2017-09-13 20:37
Cytat z Maniek1986:
Saleta jakim bokserem nie byl to wypowiedzi ocene walk i bokserow ma bardzo chlodna analityczna. A wyniki walk w 95% typuje dobrze

Racja. Niesamowity analityk. Ma dobre oko do boksu. Powinien komentować walki bokserskie.
+2 #15 boks-fan 2017-09-14 00:30
Cytat z Maniek1986:
Co ty gadasz, jenning zajechal go fizycznie. Z charakterem to szpilka nie mial problemu. Jak padal zawsze wstawal poza tym ko, problem to glowa za duza presja na siebie po takiej przerwie gdzie adam nie okazal sie kims kto przyjdzoe tylko po kase a kims kto idzie po szanse.
Saleta jakim bokserem nie byl to wypowiedzi ocene walk i bokserow ma bardzo chlodna analityczna. A wyniki walk w 95% typuje dobrze

Tak jak piszesz tylko nie wszyscy to widzą i czytają...
-1 #16 boks-fan 2017-09-14 00:42
I jeszcze dla Adamka
Christian Hammer
#17 TwardyCharakter 2017-09-14 01:54
Cytat z Arboos:
Mówcie co chcecie ale Adamek wygrywał z samymi kelnerami. Nawet Arreola okazał się przereklamowany i niczego w HW nie osiągnął


Jak możesz pisać takie bzdury? Gość był mistrzem świata 2 kategorii wagowych, był w czołówce 3 kategorii, wagi cięzkiej, gdzie walczył o pas, ale dla zawistnych zazdrośników, to i tak nic nie osiągnął.

Dajcie sobie spokój. I nie wiem o jakich kontrowersyjnyc h werdyktach mówicie, poza walką z Cunnem w HW. Bo w Cruiser wygrał na pewno, z Briggsem 2 razy wygrał tak samo, w obu walkach zadał dużo więcej ciosów, a trafionych również miał więcej, do tego "power punches" tak samo, to czym się kierujecie?

Pokażcie mi drugiego takiego polskiego pięściarza, który stoczył tyle wojen w ringu i w wieku 41 lat jest w świetnej kondycji, choć forma czysto bokserska nie ta.

@mzk

A kto jest w hall of fame plex gymu?
-2 #18 mzk 2017-09-14 02:35
Cytat z TwardyCharakter:

@mzk

A kto jest w hall of fame plex gymu?

Nie mam takiego HoF. Ale ty, skoro pytasz, pewnie masz? Zresztą średnio mnie interesuje twój HoF czegokolwiek, wybacz. :)

Nie masz uprawnień do komentowania

Najnowsze komentarze