Patronat medialny


 


Youri Kalenga o pas WBC Francophone 23 kwietnia w Gdańsku

Gala boksu 150 metrów nad ziemią - takiego wydarzenia prawdopodobnie na świecie na tej wysokości jeszcze nie było. 23 kwietnia na najwyższym piętrze Olivia Star w Gdańsku odbędzie się podniebna gala Rocky Boxing Night 8 im. Tadeusza Pietrzykowskiego. Patronami imprezy są Muzeum II Wojny Światowej, Olivia Business Centre i Totalizator Sportowy - Marka Lotto, a transmisję przeprowadzi telewizja Polsat. - Jest mi niezmiernie miło zakomunikować, że 23 kwietnia będzie miała miejsce niezwykła, podniebna gala bokserska. To wydarzenie o wymiarze światowym i nie tylko z racji obecności znakomitego Youri Kalengi w pojedynku wieczoru. Marzenia się spełniają i prawdopodobnie pierwszy raz na naszym globie odbędą się walki pięściarskie na wysokości 150 metrów, na 34 piętrze wieżowca Olivia Star w Gdańsku - mówi Krystian Każyszka, właściciel grupy Rocky Boxing Promotion, pomysłodawca "boksu w przestworzach”".

- Budynek Olivia Star ma 180 metrów, co czyni go najwyższym w Polsce Północnej i drugim pod względem wysokości budynkiem w naszym kraju, poza Warszawą. Sala, w której zlokalizowany będzie ring, znajduje się ok. 150 metrów nad ziemią - podkreślił Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Zarządu Olivii ds. public relations.

Stawką walki Youri "El Toro" Kalengi (25-6, 18 KO) z Ukraińcem Stanislavem Kutinem (9-2, 8 KO) będzie pas Frankofoński organizacji WBC. Zwycięzca znajdzie się na wysokim miejscu w rankingu World Boxing Council, co z kolei może otworzyć mu potencjalną drogę do pojedynku o Mistrzostwo Świata! - Bardzo ważne jest też to, że Rocky Boxing Night 8 organizowane jest w hołdzie Tadeuszowi Pietrzykowskiemu. Postać niezwykle inspirująca, nieco zapomniana, której przywracany jest należny w polskiej kulturze i sporcie szacunek – czy to przez organizację takich wydarzeń, czy przez stworzenie filmu fabularnego opisującego jego dzieje, którego reżyser nota bene jest także z Gdańska - to pracownik położonego po sąsiedzku Uniwersytetu Gdańskiego, Maciej Barczewski - wyjaśnił Bogusław Wieczorek, radca prawny i przedstawiciel Zarządu Olivii.

8 kwietnia minęła 104. rocznica urodzin Tadeusza "Teddy" Pietrzykowskiego, pięściarza, który dał nadzieję więźniom osadzonym w obozach koncentracyjnych. Przed II Wojną Światową sięgnął po tytuł wicemistrza Polski oraz mistrza Warszawy. Jednak w historii zapisał się jako pięściarz walczący w obozach koncentracyjnych. - Przede wszystkim bardzo się cieszę, że międzynarodowy boks zawodowy wraca do Gdańska. I to w tak spektakularny sposób - na wysokości 150 metrów! Od dłuższego czasu Muzeum II Wojny Światowej realizuje liczne inicjatywy edukacyjne, mające na celu upamiętnienie Tadeusza "Teddiego" Pietrzykowskiego, człowieka wielu wymiarów, znakomitego pięściarza, patrioty, żołnierza, więźnia Auschwitz, ale i artysty. Nie jest wiedzą powszechną, że jedną z pasji "Teddiego" Pietrzykowskiego było malarstwo. Stąd też gala - obok wydarzenia czysto sportowego - stanie się okazją do wernisażu wystawy prac „boksera z Auschwitz” w budynku Olivia Star. Bardzo się cieszę, że zarówno w wernisażu, jak w Gali udział weźmie córka naszego bohatera - Pani Eleonora Szafran-Pietrzykowska. Dzięki współpracy z Rocky Boxing Night i Olivia Business Center oraz Lotto przygotujemy więc wyjątkowe wydarzenie sportowe, w niezwykłym miejscu i z arcyciekawą opowieścią historyczną - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Opowiadając o postaci Tadeusza Pietrzykowskiego, historyk Karol Nawrocki, a przez wiele lat zawodnik klubu bokserskiego RKS Stoczniowiec, mówił: - Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski był z pewnością osobą nieprzeciętną. Znakomity przedwojenny pięściarz, żołnierz Wojska Polskiego - obrońca Polski w 1939 roku, konspirator, w końcu więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Kwestią, która najbardziej zapisała się w powszechnej świadomości jest jednak kilkadziesiąt walk, jakie Pietrzykowski - przymuszany przez obozowych strażników - stoczył w obozach koncentracyjnych. W pamiętnej pierwszej walce w KL Auschwitz "Teddy", ważący wtedy 40 kilogramów, pokonał mistrza Niemiec w wadze średniej - kapo Waltera Dunninga. Pietrzykowski za zwycięskie walki otrzymywał racje żywnościowe, którymi dzielił się z innymi współwięźniami, m.ijn. z Witoldem Pileckim i ojcem Maksymilianem Kolbe. Niezłomność i hart ducha "Teddiego" warte są podkreślenia, dlatego cieszy mnie fakt, że najbliższa gala Rocky Boxing Night, odbywająca się pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nosić będzie imię Tadeusza "Teddiego" Pietrzykowskiego. Dzięki temu wspólnemu przedsięwzięciu transmitowanemu na kanałach sportowych Polsatu, setki tysięcy osób będzie miało możliwość poznać historię naszego bohatera.

Podczas podniebnej gali odbędzie się aż 9 zawodowych pojedynków! - W Olivii od zawsze podkreślamy zakorzenienie w polskiej kulturze, czcząc ważne dla naszego narodu chwile i rocznice. Sport i jego wybitni przedstawiciele są współcześnie jednymi z najważniejszych ambasadorów polskiej kultury w ogóle. Tym bardziej cieszymy się, że możemy gościć sportową galę na najwyższym - dosłownie - poziomie z takim partnerem, jak Muzeum II Wojny Światowej - powiedział Bogusław Wieczorek.