Patronat medialny


 


CompuBox, na zlecenie HBO podjął się próby statystycznego wytypowania walki Anthony Joshuy (18-0, 18 KO) z Władimirem Kliczko (64-4, 53 KO). Przeglądając wszelkie możliwe podsumowania, wiodąca na amerykańskim rynku firma zajmująca się statystycznym podsumowaniem walk, wzięła się mocno do pracy. Bez kibicowskich emocji, patrząc tylko na liczby, zwycięzca może być tylko jeden...

Anthony Joshua: 18 walk, 18 zwycięstw, 18 nokautów. W trzech walkach o tytuł (Domnic Breazeale, Charles Martin, Eric Molina) trafiał rywali przeciętnie 18,3 ciosami w rundzie (rywale 3,9), miał olbrzymią przewagę w trafionych lewych prostych (7,9 do 1,8) i ciosach silnych (10,4 do 2,1). Co jeszcze bardziej imponujące to fakt, że osiągnął taki liczby wyprowadzając zaledwie 43 ciosy w rundzie czyli PONIŻEJ przeciętnej w wadze ciężkiej (44,7). Jak to wygląda procentowo? Jeszcze bardziej dominująco - 42 proc. do 17 proc. w ogólnej licznie ciosów i 46 proc. do 22 proc. w ciosach silnych. Wspomniana trójka nawet nie potrafiła podjąć walki, wyprowadzając zaledwie 23 ciosy w rundzie. Najgorzej wypadł Eric Molina – zaledwie 12,7 ciosów na rundę, został trafiony aż 38 ciosami, oddając zaledwie... 6. Czy takie rozbieżności to kwestia słabych rywali czy dominacji nowego króla boksu? Pewnie jedno i drugie.

Władimir Kliczko: Żaden z dotychczasowych rywali Joshuy nie ma choćby części umiejętności - nie mówiąc już o doświadczeniu(!) - Władimira. Tylko, że ten ostatni dziś już nie bardzo przypomina dominatora sprzed dekady. W swoich ostatnich czternastu walkach, Kliczko zadawał przeciętnie 43,8 ciosów na rundę, trafiając 14,4 z nich. Bardzo skuteczny był jego lewy prosty - 28,9 ciosów w rundzie (8,7 trafionych) to aż osiem więcej niż przeciętna w wadze ciężkiej. Ciosy silne - 14,9 w rundzie (5,7 trafionych) to zdecydowanie mniej niż przeciętna w tej kategorii wagowej (24,3). Z mijającymi latami, znacznie spadała liczba ciosów zadawanych przez Władymira. Wyjątkowo źle wyglądało to w pojedynku przeciwko Tysonowi Fury - było ich zaledwie 19,3 i tylko w jednej rundzie (9) trafił ich więcej niż 10. Kliczko zawsze był zależny do tego, jak skuteczny jest jego lewy prosty - ten cios to aż 66 procent jego wszystkich uderzeń! To prawie 25 procent więcej, nawet bez podziału na kategorie wagowe, niż inni pięściarze oceniani przez CompuBox. Do Władymira należy też absolutny rekord w liczbie trafionych lewych prostych w trakcie jednej rundy - aż 38 doszło celu w trzeciej rundzie walki z Hasimem Rahmanem. Ale to było dziewięć lat temu.

Przewidywania: Żeby mieć szansę nawiązania równej walki z Anthony Joshuą - nie mówiąc już o wygranej - Władimir Kliczko musi wyjść na ring w wersji z lat 2011-2013, a nie walcząc tak, jak pokazał w dwóch pojedynkach 2015 roku (Fury, Jennings). W historii zawsze był taki moment, w którym stary mistrz przekazywał mistrzowskie rękawice nowemu: Corbett kontra Sullivan, Tunney kontra Dempsey, Holmes kontra Ali, Tyson kontra Holmes. Do tej listy, w sobotę na stadionie Wembley, dodamy walkę Joshua - Kliczko. Po 17-miesięcznej przerwie, po najgorszym występie od dekady przeciwko Tysonowi Fury, 41-letni Władimir nie ma większych szans przeciwko 27-letniemu challengerowi. Joshua przez KO, środkowe rundy.