Boks to nasza wspólna pasja

Patronat medialny

 fightklub

Pobierz pasek ringpolska.pl

Kto jest online?

Odwiedza nas 8010 gości oraz 30 użytkowników.
Piotr Wer­ner w roz­mo­wie z "Super Expres­sem" wy­ja­wił, że sze­fo­wie naj­więk­szej pol­skiej grupy bok­ser­skiej Sfe­ris Knoc­ko­ut Pro­mo­tion pla­nu­ją w 2015 roku zor­ga­ni­zo­wa­nie jed­nej z gal w... Du­ba­ju. - W głównej walce wie­czo­ru wy­stą­pił­by bok­ser z na­szej grupy - mówił. Mógł­by to być więc Artur Szpil­ka, albo Krzysz­tof "Dia­blo" Wło­dar­czyk.

Piotr Wer­ner na roz­mo­wę z part­ne­rem z Du­ba­ju spe­cjal­nie przy­le­ciał z Las Vegas, gdzie prze­by­wał na kon­wen­cji fe­de­ra­cji WBC. - Tak, po­twier­dzam. Jest taki po­mysł. W so­bo­tę mia­łem w tej spra­wie w warszawskim ho­te­lu Mar­riot roz­mo­wy z na­szym arab­skim kon­tra­hen­tem - zdra­dza w roz­mo­wie z "Super Expres­sem".

- Nie usta­la­li­śmy jesz­cze ter­mi­nu gali, pla­nu­je­my tylko, że od­by­ła­by się w przy­szłym roku. W głów­nej walce wie­czo­ru wy­stą­pił­by bok­ser z na­szej grupy - za­pew­nia. Nie jest więc ta­jem­ni­cą, że w głów­nym pojedynku wie­czo­ru mógł­by wy­stą­pić, ktoś z dwój­ki Artur Szpil­ka, Krzysz­tof "Dia­blo" Wło­dar­czyk.

Wer­ner zdra­dza, że w ob­sa­dzie gali gru­pie Sfe­ris Knoc­ko­ut Pro­mo­tion mie­li­by pomóc za­przy­jaź­nie­ni pro­mo­to­rzy z Ame­ry­ki: Leon Mar­gu­les i Al Hay­mon. Je­dy­nym wa­run­kiem od­by­cia się gali w Du­ba­ju jest obsadzenie w kar­cie walk bok­se­ra z arab­ski­mi ko­rze­nia­mi.

- Dla Artura Szpilki musimy znaleźć trenera, który także będzie dla niego ojcem - mówi Polsatsport.pl Andrzej Wasilewski, promotor Artura Szpilki (17-1, 12 KO). Jednym z potencjalnych szkoleniowców "Szpili" jest Amerykanin Ronnie Shields.

Szpilka, po zwycięstwie nad Tomaszem Adamkiem podczas Polsat Boxing Night, ogłosił, że zamierza wyjechać do Stanów Zjednoczonych i tam spróbować swoich sił.  Pięściarz z Wieliczki przez wiele lat współpracował z Fiodorem Łapinem i na każdym kroku zaznaczał, jak ważny w jego życiu jest trener. Nic więc dziwnego, że znalezienie nowego szkoleniowca nie będzie łatwym zadaniem. Jednym z potencjalnych trenerów jest Ronnie Shields, który współpracował m.in. z takimi zawodnikami jak Mike Tyson, czy Evander Holyfield.

- Nie szukamy trenera o wielkim nazwisku, choć bez wątpienia Ronnie Shields takim jest. Rozglądamy się za szkoleniowcem, który będzie go bardzo mądrze i odpowiedzialnie prowadził - komentuje współwłaściciel grupy Sferis KnckOut Promotions.  Nie oszukujmy się, że rynek amerykański, pod względem szkolenia pięściarzy, jest zupełnie inny. To, co Artur tu ma zorganizowane, na pewno nie będzie tak profesjonalnie zorganizowane w Ameryce. W związku z tym szukamy trenera, który dla Artura będzie także takim trochę ojcem. A nie po prostu przyjdzie na salę i zrobi swoje, uśmiechnie się po amerykańsku i wyjdzie. Tak to najczęściej w Stanach Zjednoczonych wygląda - tłumaczy współwłaściciel grupy Sferis KnockOut Promotions.

- Znam wielu trenerów amerykańskich, którzy mając świetny narybek i gotowych pięściarzy osiągają z nimi znakomite sukcesy, ale rzadko oni prowadzą danego zawodnika od samego początku. Szkoleniowców tam jest mnóstwo i niestety większość z nich jest przeciętna. Wielu traktuje pracę trenerską jako drugi lub nawet trzeci zawodów. To są półamatorzy, którzy mają po prostu dostęp do setek wspaniałych zawodników, a sami są słabsi od setek europejskich szkoleniowców - podsumowuje Wasilewski.

Pełna rozmowa z Andrzejem Wasilewskim w materiale video na Polsatsport.pl >>

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Arturem Szpilką (17-1, 12 KO), w którym międzynarodowy mistrz Polski wagi ciężkiej mówi m.in. o zwycięskim starciu z Tomaszem Adamkiem, planowanym wylocie do USA, relacjach z trenerem Fiodorem Łapinem i ewentualnej walce z Mariuszem Wachem.

Niewykluczone, że mający na koncie współpracę z wieloma mistrzami świata Ronnie Shields niedługo zostanie trenerem Artura Szpilki (17-1, 12 KO), który w przyszłym roku zamierza przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych. 25-letni "Szpila" miałby trenować z Shieldsem w Teksasie, gdzie swoje umiejętności na co dzień szkoli m.in. aktualny mistrz świata wagi junior średniej Erislandy Lara.

Amerykański szkoleniowiec w przeszłości miał okazję współpracować z wieloma mistrzami świata, w tym m.in. Mike'm Tysonem, Evanderem Holyfieldem, Pernellem Whitakerem, a przez krótki okres trenował także Tomasza Adamka.

- Wybór Shieldsa był konsultowany z Fiodorem Łapinem, z którym wiele sobie wyjaśniliśmy. Źle się zachowałem w tamtej sytuacji, ale mam nadzieję, że zawsze do walk w Polsce będę przygotowywał się z trenerem Łapinem. Chciałbym też, żeby raz na jakiś czas przyjeżdżał do Teksasu i zabierał ze sobą jakiś zawodników z Polski, aby mieli okazję tam potrenować i posparować - mówi Szpilka, który w listopadzie zanotował największy sukces w karierze, pokonując na punkty Tomasza Adamka.

Na razie nie wiadomo, kiedy pięściarz z Wieliczki wróci na ring. Do niedawna mówiło się, że Szpilka może pojawić się w styczniu lub lutym na jednej z gal organizowanych w Polsce, jednak niewykluczone, że kolejny pojedynek "Szpila" stoczy już w USA.

Artur Szpilka (17-1, 12 KO) powróci na ring w końcu lutego 2015 roku podczas gali w Szczecinie - podał na Twitterze dziennikarz Polsatu Sport Mateusz Borek.

- Nie mogę teraz jeszcze potwierdzić tej informacji - skomentował w rozmowie z ringpolska.pl promotor "Szpili" Andrzej Wasilewski, jednak sam pięściarz na Facebooku wspomniał dziś o możliwym lutowym starcie.

- Jestem po rozmowie z promotorami, Piotrem i Andrzejem... Prawdopodobnie po walce w drugiej połowie lutego (jeszcze nie wiem z kim i gdzie, ale ma to być to wiadome do końca grudnia), wyjadę do Ameryki i będę robił wszystko żeby zdobyć pas. Wiem ze do tego jeszcze długa i ciężka droga, ale nikt nie mówił ze będzie łatwo - napisał "Szpila".

Artur Szpilka po raz ostatni boksował 8 listopada w Krakowie, pokonując jednogłośnie na punkty Tomasza Adamka.

Kamil Wolnicki: Czy jest pan nadal trenerem Artura Szpilki?
Fiodor Łapin: To trudne pytanie. Artur chyba już sam o tym powiedział i wszystko wytłumaczył.

Niby tak, ale niewiele z tego rozumiem. Mówi, że wyjeżdża do USA, a jeśli mu się nie spodoba, to wróci do pana.
Największy problem jest taki, że wiem o szczegółach z jego wypowiedzi w telewizji i gazetach. Tydzień przed walką z Tomaszem Adamkiem przekazał mi informacje, które już wcześniej znałem od osób trzecich. Mieliśmy wrócić do tego dwa tygodnie po pojedynku. Teraz tylko słucham. Generalnie nie chciałbym iść jego drogą i rozmawiać przez media. Najpierw powiem wszystko Arturowi.

Nadal nie wiem czy jest pan trenerem Szpilki.
W tej chwili każdy z zawodników, którzy walczyli w Krakowie mają wolne. Artur był raz na sali, ćwiczył sam. Minęliśmy się w drzwiach, uśmiechnęliśmy się i to wszystko. Tego samego dnia wieczorem był w telewizyjnym studio i opowiadał różne historie.

Jeszcze niedawno Artur mówił o panu: Mój trenerek, któremu ufam bezgranicznie.
Nie on pierwszy i ostatni, który zmienia zdanie. Trener nie musi być kochany. Czasem człowiek staje przed dylematem: albo jest kochany i pobłaża zawodnikowi, który później przegrywa raz za razem albo się stawia i później są efekty. A ostatnia walka Szpilki, czyli wygrana z Tomaszem Adamkiem, pokazała, że boksuje lepiej. Zawodnicy w naszej grupie od wielu lat tak do tego podchodzili. Czasem wychodziło, czasem nie. Tym razem granica została przekroczona.

Wyobraża pan sobie, że Artur leci do USA, tam mu się nie podoba i później wraca do pana?
Nie wyobrażam sobie. A wracając do wyjazdu do USA... Dawno temu proponowałem promotorowi Andrzejowi Wasilewskiemu, żeby Artur raz na jakiś czas latał za ocean na miesiąc czy półtora i tam też trenował. To był mój pomysł. Nie pamiętam dlaczego nic z tego nie wyszło, pewnie przez więzienie, do którego poszedł Szpilka, ale już to przerabialiśmy.

A jest pan dalej trenerem Dawida Kosteckiego? Bo też pojawiły się informacje, że nie jest wam po drodze.
Z Dawidem jest inna sytuacja. Kostecki ma przystać na zwyczaje w grupie, które panują tu od dłuższego czasu. I on je bardzo dobrze zna. Chodzi o zasady, które funkcjonują w bokserskim świecie przed walkami. Musi je zaakceptować. Dawid wyszedł z więzienia i chciał działać po swojemu. Wziął żelazko do ręki i się nim poparzył. Zrobi to znowu albo posłucha rad i będzie prasował, trzymając je od dobrej strony.

Pełna rozmowa z Fiodorem Łapinem w "Przeglądzie Sportowym" >>

Andrzej Wasilewski w rozmowie z Wirtualną Polską uściślił wcześniejsze informacje, jakoby Artur Szpilka (17-1, 12 KO) nie miał szans na treningi i występy w Stanach Zjednoczonych ze względu na "dożywotni zakaz" wjazdu na teren USA.

- Określenie dożywotni zakaz nie jest precyzyjne, media szybko to podchwyciły, ale tak nie jest. Przy odpowiedniej dokumentacji i w szczególnych okolicznościach można zdobyć zawieszenie zakazu wjazdu - wyjaśnił promotor "Szpili". - Będziemy musieli przedstawić poważny dokument, podać argumenty, jaki interes mają Stany, aby Artur tam przebywał. Ostateczną decyzję podejmuje urząd, a na to jaka ona będzie nie ma żadnej gwarancji.

Współwłaściciel Sferis KnockOut Promotions odniósł się też do planów Szpiki, by spróbować przynajmniej na jakiś czas wylecieć za Ocean.

- Pomysł Artura, który chce teraz wjechać do Stanów podoba mi się, jednak wrażliwą kwestią pozostają jego relacje z trenerem Fiodorem Łapinem. Tym bardziej, że Artur bardzo dużo zawdzięcza trenerowi Łapnowi, a wiadomo, że Fiodor z Arturem do Stanów nie poleci. Jeśli obaj panowie dojdą do porozumienia, to będziemy mogli przejść do realizacji wariantu wyjazdu Artura do Ameryki. Wariantu, który od dawna był w naszych planach - przyznał Wasilewski, dodając: - Między mną a Arturem nie ma żadnego konfliktu, który chyba media starają się wykreować. Nasza współpraca jest perfekcyjna. Jeśli uda się wylecieć do Stanów będzie tak samo.

- Muszę zmienić coś w swoim życiu i to jest już postanowione. W walkach jestem uzależniony od innych, ale za swoje życie odpowiadam sam. Nie dam nikomu kontrolować swojego życia - powiedział Artur Szpilka (17-1, 12 KO). Młody pięściarz w studiu Polsatu potwierdził informację o chęci wyjazdu do USA i zdradził, co leży u podłoża jego decyzji. Zawodnik musi zmienić otoczenie, aby podnosić swoje umiejętności, a praca z trenerem Łapinem w ostatnim czasie nie układała się najlepiej.

- Z trenerem łączy mnie bardzo wiele, ale każdy z nas ma swoje zdanie i dochodziło między nami do wielu konfliktów. Tak nie może być i musimy znaleźć inne rozwiązanie. Muszę sprawdzić czy jest ktoś w stanie jeszcze mnie czegoś nauczyć. Jeśli nie - będę musiał wrócić do Polski - powiedział Artur Szpilka.

Przemysław Saleta tonował optymistyczny nastrój młodszego kolegi. Według byłego pięściarza wyjazd do USA nie będzie wcale łatwą sprawą, a Szpilkę wiążą również kontrakty promotorskie.

- W walkach jestem uzależniony od innych, ale za swoje życie odpowiadam sam. Nie dam nikomu kontrolować swojego życia. Andrzej Wasilewski i Piotr Werner dali mi słowo, że postarają się pomóc mi w wyjeździe. Andrzej jest kolegą Ala Haymona i miałbym walczyć dla telewizji Showtime - zdradził Szpilka.

Pięściarz zdementował również plotki na temat dożywotniego zakazu wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. - Nie wierzę, że mogę mieć dożywotni zakaz za głupie pobicie. Dostałem wizę na rok czasu, ale oczywiście odwiedzę konsulat. Wszyscy znajomi z USA mówią mi, żebym nie wierzył w te informację. Coś mi w środku mówi, że to jest odpowiedni moment - dodał optymistycznie zawodnik.

Szpilka planuje wylot na trzy miesiące, aby początkowo sprawdzić swoje umiejętności podczas treningów i sparingów i ewentualnie zadecydować o swojej przyszłości.

Materiał video z Arturem Szpilką ze studia Polsatu Sport >>

Walka Artura Szpilki (17-1, 12 KO) z Mariuszem Wachem (28-1, 15 KO) to jeden z pomysłów na główne wydarzenie wieczoru kolejnej gali Polsat Boxing Night. Obaj pięściarze gościli w sobotnim studio Polsatu Sport i zgodnie przyznali, że mogliby rozważyć taką opcję. Bardziej zdecydowany był jednak "Szpila".

- Z Mariuszem jestem kolegą, tylko i wyłącznie kolegą, a w ringu... Jak najbardziej, musi się wszystko zgadzać i czemu nie? - stwierdził bokser z Wieliczki. 

- Traktuję to jako pracę. Jeśli przyszłoby kiedykolwiek nam skrzyżować rękawice, na pewno nie szczędzilibyśmy sobie sił w ringu - odparł Wach, jednak zapytany wprost, czy "wziąłby" pojedynek ze "Szpilą", odparł: - Nie wiem....

- Na pewno ta walka udokumentowałaby, kto jest naprawdę najlepszym polskim ciężkim - wtrącił szybko Szpilka, który 8 listopada pokonał na punkty Tomasza Adamka.

Szykujący się do powrotu na ring po kontuzji Krzysztof Zimnoch (17-0, 1 11 KO) przyznał w rozmowie z Hitfirstboxing.com, że nie  pali mu się już do walki z Arturem Szpilką (17-1, 12 KO). Jak się okazuje, powrotem do tematu pojedynku, który miał uświetnić trzecią edycję gali Polsat Boxing Night, nie jest także zainteresowany "Szpila".

- Dajcie spokój... - kwituje Szpilka pytanie o starcie z Zimnochem. - Jeżeli będzie się zgadzać kasa, to czemu nie, ale niech sobie najpierw na to zapracuje, bo wygrywając Binkowskim po ciężkiej walce, nie obrażając Artka... Wychodzi Cieślak i robi porządek.

- Ja nie unikam walki z Zimnochem, niech się tylko pieniążki zgadzają. Dla mnie jedyna opcja na walkę z nim to "zwycięzca zgarnia wszystko", a nie żeby to był dla niego strzał życia - dodaje pięściarz z Wieliczki, który 8 listopada wypunktował Tomasza Adamka.

"Szpila" na ring powrócić ma 31 stycznia pojedynkiem na gali Wojak Boxing Night w Toruniu. Później chciałby na jakiś czas wyjechać do USA, by tam poszukać szansy na dalszy sportowy rozwój.

Video. Szpilka o swoich planach i walce z Zimnochem >>

Wyjeżdża Pan podbić Amerykę i szukać nowych bodźców treningowych?
Artur Szpilka: Na pewno. Ale to wszystko się okaże dopiero w niedalekiej przyszłości. Czy mi się tam spodoba, czy znajdę coś dla siebie odpowiedniego. Na pewno lecimy do Miami na trzy miesiące, żeby odpocząć, a przy okazji ja wykorzystam ten czas, by potrenować w różnych gymach z różnymi trenerami.

Walka z Adamkiem dobrze się sprzedała w systemie pay-per-view?
Nie wiem, ale czytałem, że poszło 200 tysięcy pakietów. Trudno mi jednak powiedzieć, ile w tym jest prawdy. Z tego co wiem, to praktycznie każdy to oglądał. Chociaż mnie to akurat nie interesuje, nie mam z tego ani grosza. Gażę miałem ustaloną wcześniej, a ile sprzedano pakietów, nie moja sprawa.

Niektóre media twierdziły, że jest inaczej. Że dostanie Pan również wynegocjowany procent z pay-per-view.
Nie ma takich szans. Choć fajnie by było.

To prawda, że pojawiały się ostatnio pewne różnice zdań między Panem a trenerem Fiodorem Łapinem?
Myślę, że między mną a trenerem jest wszystko ok. Różni nas pewnie to, że mamy swoje zdanie i silne charaktery. Jak jednak mówię, z trenerem pracuje się bardzo dobrze, aczkolwiek chciałbym spróbować czegoś nowego.

Na jakie sprawy patrzycie inaczej?
Nie no, niech to zostanie między nami. Po co mają ludzie o tym wiedzieć? W pewnych kwestiach się różnimy, aczkolwiek zawsze dochodzimy do jakiegoś konsensusu i próbujemy ustalić wszystko tak, by było dobrze dla nas obu. Teraz jednak chcę znaleźć nowy bodziec, który da mi kopa i zmieni mój styl boksowania. Tak właśnie było na początku z trenerem Łapinem. Poznałem go i wszystko było super, wiedziałem, że się uczę, a teraz to mi po prostu zeszło gdzieś na boczny tor. Dlatego chcę wrócić do tego, co było. Czyli znaleźć nowego trenera i zobaczyć, jak mi z nim będzie. Wybić się i nauczyć czegoś nowego.
 

ISSN: 2082-9760

Najnowsze komentarze