Patronat medialny


 Dwukrotni mistrzowie ligi WSB, Chorwaci Hrvoje Sep -81 kg i Filip Hrgović +91 kg znaleźli się w składzie Astana Arlans Kazakhstan na mecz z Rafako Hussars Poland. Spotkanie World Series of Boxing odbędzie się w piątek o godz. 20.00 w Lubinie. Oprócz chorwackich bokserów, w składzie Kazachów są 3 świetni zawodnicy z tego kraju - Olżas Sattybajew -52 kg, Zakir Safiullin -60 kg i Madiar Aszkejew -69 kg.

Hrvoje Sep i Filip Hrgović po pierwszy tytuł mistrzów WSB sięgnęli jeszcze w barwach Paris United w 2011 roku. Obaj później przenieśli się do Astana Arlans Kazachstan i z tym zespołem też wygrali prestiżowe rozgrywki. W obu zespołach Chorwaci należeli do mocnych punktów, mają ogromne doświadczenie na ringach WSB w walkach 5-rundowych. W 2013 roku Hrvoje Sep, z którym w piątek będzie walczył Mateusz Tryc, zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w Ankarze. Z kolei w 2010 roku Filip Hrgović, czyli przeciwnik Pawła Wierzbickiego, sięgnął po złoto Mistrzostw Świata Młodzieżowców U-18 w Baku. Dwa lata później srebro zdobył w tych zawodach w Erewaniu Paweł Wierzbicki, choć jeszcze w wadze -91 kg. Podczas turnieju w Armenii Polak wygrał w ćwierćfinale z innym Chorwatem - Marinem Mindoljeviciem. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Chorwacji Filip Hrgović wygrał wszystkie walki przed czasem. Za 2 dni w Lubinie dwukrotny ćwierćfinalista seniorskich Mistrzostw Świata sprawdzi formę boksera z Sokółki. - Paweł Wierzbicki musi stanąć wreszcie naprzeciwko rzeczywistości i toczyć trudne seniorskie walki. Po analizie całego sztabu trenerskiego, czyli z Jerzym Baranieckim i Karoliną Łukasik, zdecydowaliśmy, że damy mu szansę na Dolnym Śląsku. Od niego zależy, czy ją wykorzysta - mówi trener Zbigniew Raubo.

Ciekawymi pięściarzami są też trzej pozostali podopieczni trenera Marata Jakijewa. Olżas Sattybajew (-52 kg) i Zakir Safiullin (-60 kg) - rywale Niemca Hamzy Touby i Dawida Michelusa - na początku grudnia zdobyli tytuły Mistrzów Kazachstanu. Madiar Aszkejew (-69 kg), który będzie boksował z Irlandczykiem Stephenem Donnelly, odpadł w półfinale po porażce 1-2 z Sagadatem Rachmankulowem. Olżas Sattybajew jest liderem wagi -52 kg w Kazachstanie, bowiem po mistrzostwach kraju wygrał też dwie walki w turnieju pod nazwą Kazakh Federation Team Cup. Wcześniej triumfował też w Mistrzostwach Świata Wojskowych (CISM). Z kolei w marcu 2014 roku w zawodach "7.Great Silk Way" w Baku pierwsze miejsca znów zajęli Olżas Sattybajew (-52 kg) i Zakir Safiullin (-60 kg). Obaj wygrali po 4 walki. W dorobku Olżasa Sattybajewa są też m.in. Wicemistrzostwo Świata juniorów w 2006 roku (-48 kg) - w półfinale pokonał Mateusza Mazika, oraz Mistrzostwo Świata Kadetów 2005 w wadze -46 kg. Zakir Safiullin w lutym 2014 wystąpił w Astanie w turnieju drużynowym - wygrał swoje walki w meczach z Uzbekistanem (Elnur Abdurakhimov) i Rosją (Artur Subkhankulov).

Sukcesy ma w swym dorobku też Madiar Aszkejew. W 2013 roku zajął 2 miejsce w 6.Great Silk Way w Baku, pokonując w półfinale Francuza Souleymane Cissokho. Łącznie wygrał 3 walki, ale nie wyszedł do finału z Ukraińcem Bogdanem Szelestiukiem - tym samym, z którym niedawno na Ukrainie przegrał w test-meczu Rafał Perczyński z Husarii. We wrześniu 2014 roku Madiar Aszkejew pokazał klasę w meczu z aktualnymi Mistrzami WSB Cuba Domadores (4-6). W Astanie pokonał Mistrza Olimpijskiego z Londynu i Mistrza Świata 2009 Rosniela Iglesiasa.