Patronat medialny


 


Oglądaj walkę Joshua vs Usyk na DAZN

Kazachstan to potęga w boksie olimpijskim. Zdobyli 4 złote medale tegorocznych Mistrzostw Świata, mając aż 6 finalistów. W lidze WSB bronią trofeum. 10 stycznia Astana Arlans Kazakhstan spotka się w Wyszkowie z Hussars Poland. Transmisja w TVP Sport.

Spotkanie w Wyszkowie odbędzie się w 5 kategoriach: -49kg, -56kg, -64kg, -75kg, -91kg. W tych wagach w obecnym sezonie Kazachowie wygrali u siebie z Azerami i Meksykanami po 4-1. Po 2 zwycięstwa odnieśli lider zespołu Ukrainiec Sergij Derewianczenko -75kg i Wasili Lewit -91kg.

Poza tym drużyna Astana Arlans wygrała na wyjeździe 3-2 z Rosją i w meczu na szczycie przegrała u siebie z Kubą 2-3. Oba te kluby są faworytami całych rozgrywek.

W jesiennych MŚ przed własną publicznością Kazachowie zdobyli aż 4 złote medale. W finałach było 6 zawodników gospodarzy. Po tytuły sięgnęli w kolejności Birzan Zakypow -49kg, Merei Akszalow -64kg, Danjar Eleusinow -69kg i Szanibek Alimczanuli -75 kg. Srebrne medale wywalczyli Adilbek Nijasymbetow -81kg i Iwan Diczko +91kg. Zaś brąz wywalczył Karat Eraliew -56kg.

Pięściarze z Kazachowie odnoszą wspaniałe sukcesy, ale można ich pokonać, co pokazał w kwietniu 2010 roku Kamil Szeremeta (-69kg). W finale turnieju F. Stamma wygrał on zdecydowanie na punkty z 2-krotnym mistrzem świata Kazachem Serikiem Sapijewem.

Poniżej przedstawiamy potencjalnych rywali bokserów Hussars Poland w meczu z Kazachami:

-49kg: Z Azerami walkę przegrał Anwar Muzaparow (0-1), dlatego z Meksykanami szansę dostał i ją wykorzystał Mardan Berikbaiew (1-0). Ale w składzie jest jeszcze doświadczony złoty medalista MŚ 2013 Birzan Zakypow. Jeśli wystąpi w Wyszkowie, będzie to debiut w WSB. Na debiut czeka też 20-letni Azat Kamzin.

-56kg: W pierwszym meczu sezonu zwycięstwo odniósł Bagdad Alimbekow (7-1), a z Meksykiem wygraną odniósł Meirbolat Toitow (3-1). W kadrze jest jeszcze 3 zawodników, m.in. Karat Eraliew, który niedawno zdobył brąz MŚ. To debiutant w WSB.

-64kg: Na inaugurację w tej wadze triumfował Aschat Ualichanow (1-0), lecz z Meksykiem przegraną zanotował Zhanibek Azhbai (0-1). Zapowiada się kolejna zmiana i być może z Husarią będzie boksował mistrz świata 2013 Merei Akszalow. W Astana Arlans występował w 2 pierwszych sezonach (bilans 9-3), potem miał rok przerwy i teraz znów jest w kadrze.

-75kg: Asem w tej wadze jest Ukrainiec 28-letni Sergij Derewianczenko z bilansem 20-1. 2 sezony spędził w Dolce & Gabbana Milano Thunder i teraz 2 sezon w Arlans. W tym sezonie ma 2 wygrane przed czasem, łącznie 14 pkt i 6 TKO. To brązowy medalista MŚ 2007 w Chicago. W 2008 roku w turnieju F. Stamma oddał półfinał walkowerem znakomitemu Rosjaninowi Matwiejowi Korobowowi. Rok wcześniej przegrał z nim przed czasem w półfinale wspomnianych MŚ.

Jeśli on nie przyjedzie do Wyszkowa, trenerzy wystawią Zhanibeka Alimchanuly lub Yerika Alzanowa. Obaj to debiutanci.

-91kg: W tym sezonie 2 pojedynki wygrał Wasili Lewit (2-0). W składzie jest też 3 debiutantów - Arbek Abduganiew, Chamzat Gelischanow i Andrej Pinczuk.