onet.pl sportPrzegląd Sportowy

Patronat medialny

 

28 listopada do sprzedaży trafiła nowa książka duetu Mike Tyson i Larry Sloman "Żelazna ambicja", ukazując się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa SQN. Najlepiej to wydanie zapowie inny duet - największych polskich ekspertów pięściarstwa - Andrzej Kostyra i Janusz Pindera. Oddajemy im głos.

Fragment książki:
Jednego wieczoru walczyłem w Bostonie z Kilbertem Pierce’em. Prowadzili go bracia Petronelli, trenerzy konkurujący z  Cusem. Ich podopiecznym był między innymi Marvelous Marvin Hagler. Pierce był mistrzem regionu. Pojechaliśmy do Bostonu, tym razem Cus nam towarzyszył. Jeden z braci Petronelli powiedział mu, że będę walczył z wielkim, silnym i przerażającym facetem, na co Cus odparł: „Mój chłopak jest tu właśnie po to, aby pokazywać wielkim i przerażającym facetom, gdzie jest ich miejsce”. Strasznie się nakręciłem, ciśnienie dosłownie uchodziło mi uszami. Cus potrafił to we mnie wzbudzić, zamienić mnie w krwiożerczą bestię. Gdy tylko wypowiedział te słowa, byłem gotowy: „Dawaj, skurwielu, zaraz zacznę napieprzać cię po łbie”. Byłem gotów walczyć z tym gościem poza ringiem. Patrzyłem na braci Petronelli i myślałem: „Co ty, kurwa, wygadujesz? Też chcesz oberwać?”. O zadawaniu bólu rozmawialiśmy także na treningach. Na siłowni mieliśmy się uczyć, ale to była nauka poprzez zadawanie bólu. Cus często się śmiał, gdy dochodziły go krzyki ludzi z siłowni. Kochałem go za to. Nie tylko mnie w ten sposób trenował. Pewnego dnia Greg Walsh sparował z chłopakiem ważącym 135 kilogramów. To był pierwszy dzień tego chłopaka u nas. Rano siedział u nas w kuchni, gdzie godzinę przed planowanym sparingiem jadł płatki i wypił chyba ze dwa litry soku pomarańczowego. Cus wszedł akurat do kuchni i wrzasnął: „Co ty wyprawiasz? Przed wyjściem na ring nie możesz tyle jeść i pić”, na co koleś stwierdził, że nic mu nie będzie. Cus odciągnął wtedy Walsha na bok i powiedział mu, że ma wyprowadzać wyłącznie ciosy na korpus. Jeszcze przed końcem pierwszej rundy koleś wymiotował na czworakach. Nad nim stał Cus i powtarzał: „Co ci mówiłem? Co ci mówiłem?”. Tego samego dnia Cus wyrzucił tego chłopaka. Innym razem Walsh sparował z  wielkim czarnym facetem. Chłopak wchodził na ring, gdy Cus zauważył, że koleś nie ma ochraniacza na dziąsła. Stwierdził, że go zapomniał, więc Cus mu na to, że w takim razie nie może boksować. Wtedy gość poszedł do łazienki, zmoczył trochę papierowych ręczników, pozwijał je i wepchnął sobie w usta. „Nie możesz użyć tego jako ochraniacza!”, stwierdził Cus. „Nic mi nie będzie”, uznał pięściarz i wzruszył ramionami. Cus podszedł wtedy do Walsha i powiedział, żeby trafiał tego faceta wyłącznie podbródkowymi. Koleś wytrzymał półtorej rundy, a potem padł na kolana, plując krwią. „Co ci mówiłem? Trzeba było mnie słuchać!” Cus kazał mi łamać innym żebra nawet podczas sparingów! Moim sparingpartnerom mówił natomiast: „To jeszcze chłopak, ale nie myśl sobie, że możesz sobie z nim odpuścić. Daj z siebie wszystko”. Cus uwielbiał tych sparingpartnerów, którzy dawali mi wycisk i spuszczali łomot. Utrzymywał z nimi bliski kontakt i zapewniał im szczególne względy, bo wiedział, że to dla mnie dobry trening. Dbał o to, żeby nie poszli nigdzie indziej.

Już niedługo na kanale Wydawnictwa SQN pojawią się kolejne filmy z historiami opowiadanymi przez Kostyrę i Pinderę. Zachęcamy do zasubskrybowania kanału i włączenia powiadomień, żeby nie przegapić nowości.
Książka jest już dostępna w salonach empik w całej Polsce, a także na labotiga.pl, gdzie do każdej książki dołączana jest puszka napoju Black - do zamówienia tutaj: www.idz.do/ringpolska-tyson

O książce:
Poznaj nowe oblicze Bestii. Duet Mike Tyson & Larry Sloman powraca!
„Właśnie patrzymy na przyszłego mistrza świata w wadze ciężkiej” – powiedział, kiedy po raz pierwszy ujrzał go na ringu. Mike Tyson miał zaledwie 13 lat, za sobą rozboje, włamania i kradzieże. Gdyby nie on, podzieliłby los kolegów z Brooklynu, którzy ginęli w młodym wieku lub na długie lata trafiali za kraty.
Cus D’Amato odmienił życie Mike’a. Zakradał się w nocy do jego pokoju i szeptał, że zostanie mistrzem. Stosował hipnozę, przekonywał, że nie ma lepszego od Tysona, a przed walką mówił: „Chciałbym, żebyś połamał mu żebra”. Wszystko po to, by zaszczepić w Mike’u gen czempiona. I stworzyć Bestię, która będzie siała postrach wśród rywali, jeszcze zanim wybrzmi pierwszy gong.
W tej książce Mike Tyson wspomina lekcje życia odebrane od trenera i mentora, który wyciągnął go z poprawczaka i zaprowadził na szczyt. Po hardkorowej Mojej prawdzie przyszedł czas na ukazanie nowego oblicza Bestii. I opowiedzenie historii 70-letniego białego staruszka o irlandzkich korzeniach, który w Tysonie zobaczył kogoś więcej niż czarnego nastolatka z niebezpiecznej dzielnicy.

Autorzy: Mike Tyson, Larry Sloman
Data wydania: 28 listopada 2018
Cena okładkowa: 49,99 zł
Liczba stron: 512