Sponsorzy grupy KnockOut

Patronat medialny


 


Trening siłowy i sztuki walki wydają się zupełnie odrębne i niekoniecznie idące ze sobą w parze, jednak jak się okazuje, jedno może pomóc drugiemu, o ile dobrze je skomponujemy. Jeżeli jesteś początkującym adeptem sztuk walki, trening siłowy może być bardzo ważnym składnikiem przygotowania ciała do poszczególnych dyscyplin walki, gdyż wzmacnia siłę bez wpływu na umiejętności specyficzne dla konkretnej kategorii sportu. Oto kilka aspektów, o których warto pamiętać podczas treningu siłowego, gdy jednocześnie trenujemy sztuki walki:

Skup się na sporcie walki

Trening siłowy jest uzupełnieniem treningu sportów walki, dlatego zwiększanie siły jest tylko jednym z aspektów, o które trzeba zadbać. Martwe ciągi, przysiady i inne ćwiczenia ogólnorozwojowe są jak najbardziej wskazane, jednak nie należy zapominać o głównej dyscyplinie, której atrybuty i specyfikę należy rozwijać w pierwszej kolejności. Trening siłowy ma za zadanie pomóc spełnić konkretne cele sportowe, a niestety silniejsze ćwiczenia na siłowni mogą zmniejszać zakres ruchu, czas reakcji, elastyczność, motorykę i technikę - a w końcu na tych aspektach zależy nam najbardziej w sztukach walki.

Znajdź swoje słabe punkty

Zrozumienie swoich słabszych i tych mocnych stron pozwala rozwijać się w dobrym kierunku. Jeżeli słabością jest brak siły - trening siłowy będzie doskonałym rozwiązaniem, jednak gdy brak nam wytrzymałości, to na niej należy się skupić. Trenując sztuki walki trzeba być wszechstronnym, dlatego ważna jest praca nad słabymi punktami. Trening siłowy może jednak okazać się pomocny w niektórych aspektach przy pracy nad innymi umiejętnościami, bardziej od strony psychologicznej - poczucie siły pozwala być bardziej sprężystym i odpornym na kontuzje. Nie należy jednak zapominać o tym, że sylwetka w sportach walki wymaga swego rodzaju symetrii - rezygnacja z niej na korzyść bardziej rozbudowanych barków czy nóg może utrudniać równowagę i kontrolę nerwowo-mięśniową, a także elastyczność.

Jakość treningu priorytetem

Najlepszy trening to taki, który jest wymagający, ale jednocześnie pozwala uzyskiwać długofalowe efekty bez bólów, urazów lub wyczerpania, czyli taki, który jest doskonale skomponowany z regeneracją. Czas w przypadku uprawiania sportów wyczynowo jest cennym elementem, a zmęczenie tylko go ogranicza, dlatego warto zarządzać nim mądrze. Zamiast podnosić poprzeczkę do granic możliwości, lepiej jest robić to stopniowo, dając ciału szansę na regenerację i odpoczynek. Gdy trenujemy sporty walki, trening siłowy nie może zakłócić naszej rutyny, gdyż nieprzewidywalne działania jak sparing, mogą stać się zadaniem nie do wykonania. Z kolei w sytuacji urazu podczas sparingu, znacznie łatwiej dopasować pod niego trening siłowy, przystosowując go do obrażeń.

Nie łącz ruchów z treningów sportów walki z treningiem siłowym

Naśladując ruch lub technikę, którą znamy z treningu sił walki podczas treningu siłowego niekoniecznie zyskamy lepsze rezultaty za sprawą dodania obciążenia. Z jednej strony symulacja z obciążeniem ruchu sportowego może być dobra na niektórych etapach treningu, jednak zbyt duży opór może powodować zaburzenia czynności nerwowo-mięśniowych. Stosowanie obciążenia w ruchach ze sportów walki nie jest zatem wydajne, gdyż wbrew pozorom wcale nie poprawia szybkości, a wręcz przeciwnie - może jej zaszkodzić.

Siła to nie to samo co moc

Wielu twierdzi, że rozwijanie siły poprzez podnoszenie ciężarów pozwala z automatu rozwinąć moc. Fizjologia i fizyka jednakże jasno mówią, że to zwyczajnie tak nie działa, chociaż aby poprawić ogólną maksymalną lub bezwzględną siłę, w pewnym momencie wydaję się to być połączone - szczególnie na początku przygody z treningami. Fakt, że rozwijamy w sobie dużą siłę, nie oznacza, że zyskujemy dużą ilość energii. Regularne podnoszenie ciężarów (w stałej powolnej prędkości) może sprawić, że staniemy się powolni. Tak naprawdę, to rozluźnienie i szybkość jest generatorem prędkości i mocy. Warto zatem zadbać o to, aby nie podnosić zbyt dużego obciążenia i nie wykonywać powolnych ćwiczeń w unoszeniu ciężarów.

Słowo końcowe

Jak widać, podczas treningu siłowego u osób trenujących sporty walki można wpaść w wiele pułapek, jednak odpowiednie dopasowanie obu treningów pozwala przynieść wiele korzyści. Umiejętna kompozycja obu pomaga wydobyć siłę, a przy tym pozwala przejąć kontrolę nad własnym ciałem i koordynacją ruchów. Wielu adeptów sztuk walki obawia się treningu siłowego, stosując go z umiarem lub niemal wcale. Nie należy się jednak temu dziwić, w końcu największe gwiazdy sceny walki nie są wyborowymi siłaczami, nie mają na koncie wielkich siłowych wyczynów, ale dla podbicia treningu sztuk walki czasami odwiedzają siłkę.

Odwiedź stronę Real Pharm - sponsora polskich mistrzów w boksie i MMA >>